Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juni 2014
COLLIER, transparant blå harts, briljantslipad diamant 0,06 ct, Benitah, längd 41 cm.
RING, 18K guld, 18 briljant- och 12 trapetslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Cr-CA-P, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g.
RING, 14K guld, 14 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca Cr-TCape/P, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
RING, 14K vitguld, safirer, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, ca TCr/VS, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g. IGI apprasial report.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/VS, stl 15,75 mm, vikt 2 g.
RING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TCa-Ca/SI, stl 17 mm, vikt 7,4 g, lite böjd.
RING, 14K guld, 52 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/P, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, några stenar med nagg.
CLOGAU, hänge/kedja, Kensigton Locket, silver, 9K guld öppningsbart, genombrutet, längd 44 cm, vikt 10,5 g. originaletui.
RING, 18K vitguld, iolit, 20 åttkantslipade diamananter ca 0,05 ctv, stl 15,5 mm vikt 1,8 g, iolit något lös.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 19 mm, vikt 2,1 g.