Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juni 2014
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 8 carréslipade rubiner ca 0,40 ctv, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, vikt 1,7 g.
BROSCH, silver, 5 x 5 cm, lövdesign med grön kalcedon, handarbete, Silvervarufirman Elsbri Börje Sam, Stockholm 1955, vikt 14,4 g.
BROSCH, förgyllt silver (935/1000), cravatte, markasiter och turkoser (9 turkoser saknas), 5,8 x 2,5 cm, vikt 18,1 g.
SKÅLAR, ett par, silver, genombrutet liv, troligen T Wooley Birmingham 1913, diam 10 cm, höjd 5 cm, vikt 106,0 g.
GUSTAF ELFSTRÖM, bägare, silver, Sala 1800-talets första hälft, höjd 9,5 cm, vikt 83,6 g, bucklor, spår av förgyllning.
SALTKAR, 2 ST, silver, dekor med rosor, 1900-talets första hälft höjd 8,5 cm, vikt 91,8 g
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, ca 0,71 ctv, ca TCa-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 4 g, skador på några diamanter, 1 sten sitter snett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 1,9 g, sliten fattning, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 0,8 g, en snurrebuss är i silver.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade droppformade sötvattenspärlor, 2 åttkantslipade diamanter, ca 0,04 ctv, stift, vikt 2,2 g.
RING, 14K guld, 23 briljantslipade diamanter, ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, 14K guld, 2 turkoser, 8 rosenslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16+ mm, vikt 1,8 g.