101 - 120 av 253
1...567...13 Gå till

Avslutad | Formativa – Fredag 13 juni 2014

Klubbad för

Kuriosa Tenn

TENN, skål på fot, 5 kåsor, 5 små skedar.

75 kr

Utrop: 75 kr

Kuriosa Tenn

TENN, 3 små fat och en slev.

25 kr

Utrop: 50 kr

Glas Skålar

SKÅL, Orrefors, klarglas, design Nils Landberg, 08, diameter 28 cm och höjd 16 cm, nr 4705-15.

225 kr

Utrop: 125 kr

Glas Skålar

SKÅL, Kosta, klarglas, Mona Morales Schildt, Slipad glas, diameter 21 cm, höjd 15 cm, nr 250.

225 kr

Utrop: 125 kr

Kuriosa Tenn

SKÅL, Scandiatenn, diameter 14,5 cm, höjd 9,5 cm, Karlshamn, trälåda.

225 kr

Utrop: 50 kr

Kuriosa Tenn

TENNSTOP, Scandiatenn, höjd 14,5 cm, Karlshamn, träetui.

125 kr

Utrop: 50 kr

Glas Bruksglas

GLASSERVIS, Kosta Boda, design Fritz Kallenberg, modell Rut, 8 madeiraglas, 6 sherryglas, 6 snapsglas, 12 mindre glas på fot, höjd ca 9,4 cm och diameter 5,3 cm, 9 mindre glas på fot, höjd ca 6,5 cm och diameter 5,6 cm.

500 kr

Utrop: 550 kr

Keramik Fat

MINNESFAT, Rörstrand, porslin, motivet föreställer Stockholms Slott, tillverkat i 1000 exemplar till Ab Nordiska Kompaniets 75-årsjubileum, 1902-1977, ca 36X27 cm.

50 kr

Utrop: 50 kr

FLASKA, Deutiche Braustätten, Jahres krug, höjd 33 cm.

50 kr

Utrop: 50 kr

FLASKA, 500 Jahre Post, 1490-1990, Jubiläums-biertrug, höjd 33 cm.

50 kr

Utrop: 50 kr

FAT, emaljfat på koppar, W.A Bolin, med upphängninsanording, diameter 20 cm.

Utrop: 550 kr

Belysning Övrigt

GRUVLAMPA, mässing, British goal mining, aberaman colliery, company wales U.K, nr 11973, höjd 31 cm, ursprungscertifikat, originalkartong.

325 kr

Utrop: 50 kr

Glas Skålar

SKÅL, Orrefors, design Erika Lagerbielke, HollyDay, diameter 27,5 cm, höjd 12, nr 5098/14, originalkartong.

275 kr

Utrop: 50 kr

DEKORATIONSFLASKA, glas, Mayflower, Wasa, längd ca 23 cm, höjd ca 11 cm, originalkartong.

100 kr

Utrop: 50 kr

KNIV, Lapin Puukko, allround för till exempel jakt, fiske eller vandring, bladets längd 18,5 cm, trähandtag med gulmetall, längd 30,5 cm,

325 kr

Utrop: 125 kr

Keramik Fat

MINNESFAT, Rosenthal, 100 Jahre Rosenthal, jubileum 1979, Arnold Leissler, 369/3000, signerad Leissler -78, ca 35X35 cm, upphängningsanordning, originalkartong.

Utrop: 550 kr

Kuriosa Trä

2 TRÄSKRIN, asiatiskt motiv, ca 30X18X18 cm, ca 25X14X15 cm, sprickor, skador, beslag i mässing.

75 kr

Utrop: 50 kr

Belysning Bordslampor

BORDSLAMPA, mässing, EWÅ. höjd 25 cm.

25 kr

Utrop: 50 kr

RINGKLOCKA, Mässing, Original J of P, Sweden, trä, ca 35X28X18 cm.

225 kr

Utrop: 50 kr

Kuriosa Mässing

GRUVLAMPA, Mässing, Hockley Lamp & Limelight Company, Colliery No 3721, serienr 10056, höjd 31 cm, korkunderlägg.

425 kr

Utrop: 50 kr