Avslutad | Formativa – Fredag 13 juni 2014
Glas Skålar
SKÅL, Orrefors, klarglas, design Nils Landberg, 08, diameter 28 cm och höjd 16 cm, nr 4705-15.
Glas Skålar
SKÅL, Kosta, klarglas, Mona Morales Schildt, Slipad glas, diameter 21 cm, höjd 15 cm, nr 250.
Glas Bruksglas
GLASSERVIS, Kosta Boda, design Fritz Kallenberg, modell Rut, 8 madeiraglas, 6 sherryglas, 6 snapsglas, 12 mindre glas på fot, höjd ca 9,4 cm och diameter 5,3 cm, 9 mindre glas på fot, höjd ca 6,5 cm och diameter 5,6 cm.
Keramik Fat
MINNESFAT, Rörstrand, porslin, motivet föreställer Stockholms Slott, tillverkat i 1000 exemplar till Ab Nordiska Kompaniets 75-årsjubileum, 1902-1977, ca 36X27 cm.
Belysning Övrigt
GRUVLAMPA, mässing, British goal mining, aberaman colliery, company wales U.K, nr 11973, höjd 31 cm, ursprungscertifikat, originalkartong.
Glas Skålar
SKÅL, Orrefors, design Erika Lagerbielke, HollyDay, diameter 27,5 cm, höjd 12, nr 5098/14, originalkartong.
DEKORATIONSFLASKA, glas, Mayflower, Wasa, längd ca 23 cm, höjd ca 11 cm, originalkartong.
KNIV, Lapin Puukko, allround för till exempel jakt, fiske eller vandring, bladets längd 18,5 cm, trähandtag med gulmetall, längd 30,5 cm,
Keramik Fat
MINNESFAT, Rosenthal, 100 Jahre Rosenthal, jubileum 1979, Arnold Leissler, 369/3000, signerad Leissler -78, ca 35X35 cm, upphängningsanordning, originalkartong.
Kuriosa Trä
2 TRÄSKRIN, asiatiskt motiv, ca 30X18X18 cm, ca 25X14X15 cm, sprickor, skador, beslag i mässing.