Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 7 augusti 2014
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 66339, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1890.
OMEGA, fickur, 53 mm, "Rödtolva", Serie nr. 4871009, Boett nr. 5819025, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1914, skyddsboett i vitmetall, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, "Rödtolva", Cal 19 LB, Serie nr. 6128004, Boett nr. 6845806, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1923, kedja i gulmetall.
Klockor Roamer
ROAMER, herrur, 28,5 x 28,5 mm, Cal M.S.T 413, nr. 17027, doublé (20 micrion), manuell, plexiglas, skadad urtavla, krona + axel saknas, ca 1970.
Klockor Juvenia
JUVENIA, herrur, 27 x 27 mm, Boett nr. 645438, gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1969, metallänk.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex herrur Presidentlänk, 18K guld, bredd 16 mm, inklusive skruvar.
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, kronograf, herrur, 41,5 mm, Boett nr. 1-967, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1999.
OMEGA, fickur, 51 mm, Boett nr. 4342292, silver, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, skadade visare, defekt, ca 1909.
Klockor Swatch
SWATCH, Jul Special, Xmas by Xian Lax, Ref nr. GZ 140, herrur, 33,9 mm, plast, quartz, plexiglas, integrerad originallänk, cert, december 1994, box i plast. Limiterad och numrerad (Nr. 06097/22222).
BILLODES, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 233778, silver, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, mönster, ca 1890.
SEIKO, herrur, 38,5 mm, Cal 7005, Serie nr. 381616, Boett nr. 7005-7080, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1973, metallänk ej original.
TIMBERLAND, Block Island, Boett nr. QT7112301, herrur, 43,5 mm, stål, quartz, mineralglas, liten sekundvisare, stort datum, läderband, originalspänne, ca 2012, kartong.
MORA, fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 4618873, Boett nr. 3634950, doublé, ankargång, skadad urtavla, timvisare saknas, glas saknas, defekt, boett tillverkad av Illinois Watch Case Co. Elgin U.S.A, skadad boett, ca 1912, fickurskedja i gulmetall.
HERRUR, 37 mm, Boett nr. 282599, bicolour, manuell, plexiglas, motiv på urtavlan (Michail Gorbaciov), skadad urtavla, läderband, ca 1990.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 21721, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1870.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 203-53, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1940.
FICKUR, 77 mm, Boett nr. 39160, silver, ankargång, skadad urtavla, löst glas, defekt, motiv (lokomotiv), skadad boett, bucklor, ca 1910.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex Oyster Perpetual Datejust, herrur, grå, gul/romerska siffror, skadad (9/10), passar femsiffrig referens.