Avslutad | Klockor – Lördag 31 maj 2014
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 1370, Serie nr. 42717702, Ref nr. MD 196.0122, Boett nr. 196.0122, doublé (20 micron), quartz, plexiglas, datum, ca 1979, metallänk ej original, box (skadad).
TAG HEUER, Formula 1 kronograf, Ref nr. CAC1110-0 BA0850-0, Serie nr. SV4281, herrur, 41 mm, stål / plast, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. BA0850-0, cert, juli 2004, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Aquaracer (300 METERS), Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. YX1183, Ref nr. CAF2110.BA0809, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA02-Y-K2/3107 G, cert, april 2006, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, kronograf, Ref nr. 7700 chrono, Serie nr. 0001723, herrur, 31,5 x 35,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca januari 2000, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1424, Serie nr. 59598988, PIC nr. 2285.80.00, Ref nr. ST 596.1640, Boett nr. 596.1640, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 6610/933, cert, april 2006, box (ej komplett).
MORMORSUR, Boett nr. 5566, cylindergång, nyckeldragare, 14K guld, bucklor, skadad boett, ca 1870, nyckel.
Klockor Eterna
ETERNA, Gold Club, Boett nr. 3706.41.S, damur, 27 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st. 8/8), briljantkrans (30 st. TW/VVS, ca 0,15 ctv), urtavla ej signerad, integrerad originallänk i stål/guld, viklås, ca 1995, box, yttekartong.
CROTON, Chronomaster, Aviator, Sea Diver, "Tachymetre", Cal CL5.F268 (Landeron 248), Boett nr. 903009, kronograf, herrur, 36 x 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, NATO-band, ca 1970.
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 8479, Ref nr. 81.950/D13047, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Green Mark IV, slim four bezel), Chronometer, Ref nr. 16610 LV, Serie nr. Z836720, Cal 3135, Verk nr. 3 1669956, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr, 93250-EO3, cert, juli 2007, box, ytterkartong (skadad).
JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor, Diving Alarm, Navy Seals, Cal 956, Serie nr. , Ref nr. 183T670, Boett nr. 2580534, herrur, 44 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, alarm, gummiband, originalspänne, cert, april 2014, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 783/1500).
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Offshore, "Tachymeter", Cal 2326/2840, Serie nr. 633764, Ref nr. 25940SK.OO.D002CA.02.A, Boett nr. F84360-8024, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål / gummi, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, viklås, cert, juli 2007, box, ytterkartong (skadad).
FICKUR, 58 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, urtavla signerad Lundstedt Stockholm, skadad urtavla, visare saknas, defekt, speldosa, bucklor, ca 1820.
"EARDLEY NORTON", London, fickur, 53 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1800, ytterboett 61 mm, vitmetall.
J.RUEGGER, A Geneve, fickur, 46,5 mm, Boett nr. 1473, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1800, ytterboett i vitmetall, 56 mm.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. T216775, Cal 3135, Verk nr. 3 8327859, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93153-18-V10/401 B, ca 1996, box (ej komplett).
must de CARTIER, Tank, Cal , Boett nr. 6 197608, herrur, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver, manuell, safirglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1982.
Klockor Franck Muller
FRANCK MULLER, Perpetual Calender, Cal 2800, Serie nr. 70, Ref nr. 2852 QP 24, herrur, 31,5 x 36 (43) mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, läderband, originalspänne i 18K vitguld, cert, april 2000.
Klockor Locman
LOCMAN, Italy, Nuovo, Serie nr. 1755, Ref nr. 028, damur, 29 x 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, diamantkrans (36 st. VVS, ca 0,38 ctv), läderband, originalspänne, ca 2010.