Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2014
55 DIAMANTER, briljantslipade, ca 1,12 ctv, 3x0,10, 3x0,06, 10x0,03, 2x0,02, 14x0,01 och 23x0,007 ct, ca TW/VS - TCa/P1.
BESTICKSERVIS, 60 delar, silver, rostfritt stål, Svenk (rund), 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 kaffeskedar, 11 teskedar, 1 dessertsked, GAB Stockholm 1930/40-tal, vikt 2463,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 3,5 g, en av de mindre diamanterna med brott på kuletten.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, 26,18 ct, mycket ljusblå, inneslutningar (en del gula), oval blandslipning.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, 54 askar med olika ädelstenar, bl.a. Smaragd, Zirkon, Ametist, Rökkvarts, Citrin, Granat, Månsten, m.m, i rött etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TCa-Ca/SI, stift, vikt 1,2 g.
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, 41 briljanter ca 0,41 ctv, bergkristall, eldopal, grön turmalin, rubelit, citrin, Designs Egger, längd 39 cm, vikt 52,2 g, en sten skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,70 ctv (enl gravyr), ca TW(F-G)/VS, 1 litet nagg på 1 dia, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, E. Olenfalk guldateljé AB i Stockholm 1971.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W(G-H)/SI2, stift, vikt 1,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TCa(K-L)/VS-SI, stift, vikt 1,2 g.
RING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr(I)/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g.
BESTICKSERVIS, 72 delar, silver, rostfritt stål, Svensk (rund),12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 dessertskedar, GAB Stockholm 1960/70-tal, 2810,1 g.
BÄGARE, silver, Israel Eseevich Zakhoder Kiev omkring 1900, kontroll stämpel Aleksandr Kazimirovich Wyrzhikowski, höjd 7,5 cm, vikt 54,6 g
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter, 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, Stockholm 2005, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter, 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Bergkvara, stl 18 mm, vikt 4,1 g.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 21 briljantslipade diamanter, ca 0,84 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, hjärta, prinsesslipad diamant samt 2 fantasislipade diamanter 0,59 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.