Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2014
RING, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter 0,78 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipad diamant 0,40 ct, River(D)/VVS2, GIA cert 5146944062, briljantslipad diamant 0,40 ct, River(D)/VS2 GIA cert 2146724695, vikt 2,3 g, stift.
ALLIANSRING, 18K viguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/VS-SI, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1987, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, modell Galaxia, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct, TW(G)/Luppren enligt intyg, Stockholm, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, TW(F)/SI2, HRD cert 14012743016, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(F)/SI2, HRD cert 14012743025, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld med en fasetterad kuddslipad ametist ca 5 ct, ringen stämplad LeGi, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, platina, odlade pärlor, triangulärt slipad diamant ca 0,65 ct ca TCr-Cr/VS, briljant och baguetteslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 12 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,54 ct, E/VVS 2, GIA certifikat, Ge-Kå Stockholm 2013, stl 17 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, odlad south-sea pärla, ca 12,61 mm, 8 briljantslipade diamnater, ca 0,10 ctv, stl 18,5 mm, vikt 6,1 g.
FJÄRILSBROSCH, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, smaragder, safir och rubin, 2,6 x 2,2 cm, vikt 5,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, rodokrosit, 21 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, längd 44 cm, vikt 18,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rodoniter, 2 briljanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, Atelje Guld-Bros AB i Stockholm 1992, clips, vikt 18,9 g,
RING, 18K guld, 8 baguette- och 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter, ca 0,84 ctv, ca W-/VS-SI, Owen & Larsson, Stockholm 1975, stl 17,75 mm, vikt 7 g.
RING, 18K guld, granater, Petterssons eftr juvelare, Stockholm 1962, stl 18 mm, vikt 5,3 g, en granat skadad, två granater med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,3 g.