Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2014
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 0,40 ct, CR(J)/VS2, HRD cert 14012846005, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 14K guld, rubin ca 0,05 ct, troligen från Berlin, Tyskland 1900-talets första hälft, längd 18 cm, vikt 15,4 g, etui.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/rodierat guld, kula, briljantslipade diamanter, 4,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 41 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter, ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, Italien, vikt 14 g, bredd 1,5 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter, ca 0,67 ctv, ca TW/VS, vikt 1,5 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 0,44 ct, ca CR/SI1, längd 49 cm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld doppat i roséguld, 192 briljanter 21,31 ctv (enl gravyr), ca W/VS (några SI), pansarlänk, längd 19 cm, vikt 67,6 g.
COLLIER, 18K roséguld, 3 berlocker, månskära + liten stjärna med 75 + 11 briljanter ca 2,47 ctv, ca TW-W/VS, + stjärna med 48 svarta diamanter ca 1,70 ctv, längd 48,5 cm, vikt 19,6 g.
RING, 18K guld, onyx, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, Stockholm 1978, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 2 hjärtan om lott med 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1990, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g.
COLLIER, 14K guld, briljantslipade diamanter, ca 7,50 ctv, TW/VS-SI, vikt 18,5 g, längd ca 42 cm
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter 1,25 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, ovalslipad, 12,08 ct, 16,7 x 12,8 x 8,1 mm, några mindre nagg kring kronfasetterna samt ett lite större nagg intill rondisten.