Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014
ARMBAND, sterlingsilver, bergkristall, prasiolit, ametist, citrin och rökkvarts, längd 21-24 cm, vikt 24,5 g.
5 DIAMANTER, briljantslipade, 0,32 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS.
Visa varaSmycken Smyckeset
SMYCKESET, collier, armband, malakit, gröna glaspärlor, längd ca 82 cm resp 21 cm, collier i behov av omträdning.
PÄRLARMBAND, 2-rader, odlade sötvattenspärlor ca 9,07-9,42 mm, längd 21 cm, lås vitmetall, vit sten.
CARMOSÉRING, 8K vitguld, blå safir ca 0,75 ct, 16 briljant- och baguettslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,90 ct, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16 mm, vikt 2,2 g, nagg på diamanterna.
ARMBAND, 9 x 6 mm boutonformade odlade sötvattenspärlor och 2 mm kulor i 14K guld, elastiskt.
4 BÄGARE, silver, signerade L Råström, Stockholm 1977, hamrad yta, invändigt förgyllda, höjd 4,5 cm, vikt 256,2 g.