Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
CARMOSÉRING, 14K rodierat guld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr /SI, stl 19,75 mm, vikt 2,6 g, safir med slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, navettslipad blå safir ca 0,28 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, 16,25 mm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, silver, koraller, grön, gul och blå emalj, innerdiameter ca 6 cm, bredd ca 6,5 cm, vikt 126,4 g, skadad emalj.
ALLIANSRING, 14K vg, 5 briljanter tot 0,16 enl gravyr ca TW- W(G-H)/VS, stl 18+ mm, vikt 2 g, 1 diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, stift, ovala safirer ca 1,50 ctv, vikt 5,3 g, stift, fästen ej av guld.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, gammalslipad diamant 0,49 ct enligt gravyr, ca TW, skada i rondist, stl 17+ mm, vikt 2,2 g.
MATSILVER, silver/rostfritt stål, 60 delar 8 bordsknivar 205 mm, 8 matgafflar 183 mm, 8 matskedar 187 mm, 8 smörgåsknivar 178 mm, 8 smörgåsgafflar 152 mm, 8 bakelsegafflar 145 mm, 8 efterrättsskedar 155 mm, 4 smörknivar 164 mm, modell Uppsala, MGAB 1960-tal, silvervikt ca 1920 g, mindre slitage.
MATSILVER, silver, modell Uppsala, 8 smörgåsgafflar, MGAB 1960-tal, längd ca 152 mm, vikt 275,6 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/SI-P, stl 19,25 mm, vikt 3,2 g, en diamant är skadad.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant och 6 åttkantslipade diamanter 0,14 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g.