Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, ca W/SI, längd 41,5-44,5 cm, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, Hellström & Åhrling, Stockholm 1974, vikt 3,1 g, nagg på 1 diamant.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct, ca TW/SI, inneslutning som når ytan, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, etui och certifikat från butiken medföljer.
Smycken Lås
LÅS, 14K guld, ca 1 mm äkta halvpärlor, hårgömma, för t.ex. pärlarmband el pärlcollier, vikt 2,8 g.
HÄNGE, orangegult emaljägg, sterlingsilver, öglan 14K guld, med Cubic Zirkonia, ryska stämplar, vikt 5,1 g.
HÄNGE, 14K guld, 8,9 mm odlad vit pärla, blå emalj, 15 mm i diameter, ryska stämplar, vikt 4,0 g.
HÄNGE, ljusblått emaljägg, sterling silver, ögla i 14K guld, ryska stämplar, vikt 4,1 g.
BROSCH, 18K guld/silver, rosenslipad diamant ca 0,01 ct, 5,5 mm boutonpärla, blå emalj (mycket små skador på emaljen), vikt 3,2 g.
HÄNGE, mörkblått emaljägg, sterlingsilver, öglan 14K guld, med Cubic Zirkonia, ryska stämplar, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld , trefärgat, delvis matterad yta, längd 2,7 cm, vikt 4,8 g, stift.