Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014
RING, 18K guld, odlad pärla, rosenslipade diamanter, stl 17,75 mm, Malmö 1928, vikt 2 g.
ARMRING, 18K guld, blå safir, 8 briljant- enkelslipade diamanter, ca 0,15 ctv, Stockholm 1918, vikt 5,9 g, svaga fattningar.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, jet (stenkol), hårgömma, glas, graverad dekor invändigt, utskuret motiv på framsidan, 5,2 x 3,5 cm.
FINGERBORG, 18K guld, karneol, graverad design, små bucklor, O. Ohlsson & Co i Falun år 1888, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,5 och 8 mm, något barocka, lås i 18K vitguld med odlad pärla och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 83 cm.
BROSCH, silver, 24 rosenslipade diamanter ca 0,70 ct totalt, en del skador, vikt 7,5 g.
FINGERBORG, 18K guld, heliotrop, Edvard Emanuel Pettersson, Stockholm 1881, ingraverad design, små bucklor, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,25 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, gravyr.