301 - 320 av 445
1...151617...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014

Klubbad för

RING, 18K guld, odlad pärla, rosenslipade diamanter, stl 17,75 mm, Malmö 1928, vikt 2 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

ARMRING, 18K guld, blå safir, 8 briljant- enkelslipade diamanter, ca 0,15 ctv, Stockholm 1918, vikt 5,9 g, svaga fattningar.

Utrop: 1 700 kr

RING, sterlingsilver, blå safirer, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 700 kr

3 COLLIER, bärnsten, längd 80-92 cm, lås silver.

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade, flerradigt, längd ca 40 cm.

300 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Övrigt

KUNZIT, rosa, ovalslipad, 19,74 ct, 20,5 x 13 mm.

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Övrigt

5 ELDAGATER, 13,1 g.

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Kvarts

AMETRIN, ovalt fasetterad, 19,31 ct, 24 x 13 x 9 mm.

Utrop: 425 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, 2,49 ct, droppslipad.

Utrop: 500 kr

ARMRING, silver, svart emalj, pärla, 5,8 x 4,5 cm, vikt 28,2 g, repor i emaljen.

550 kr

Utrop: 425 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, jet (stenkol), hårgömma, glas, graverad dekor invändigt, utskuret motiv på framsidan, 5,2 x 3,5 cm.

375 kr

Utrop: 300 kr

BROSCH, förgyllt silver, vit emalj, Norge, 4,8 x 2,3 cm, vikt 6,4 g.

225 kr

Utrop: 225 kr

FINGERBORG, 18K guld, karneol, graverad design, små bucklor, O. Ohlsson & Co i Falun år 1888, vikt 3,2 g.

Utrop: 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,5 och 8 mm, något barocka, lås i 18K vitguld med odlad pärla och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 83 cm.

1 800 kr

Utrop: 1 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, caméer, krokar, 2,2 x 1,7 cm, vikt 4,9 g, etui.

1 600 kr

Utrop: 900 kr

BROSCH, silver, 24 rosenslipade diamanter ca 0,70 ct totalt, en del skador, vikt 7,5 g.

850 kr

Utrop: 900 kr

FINGERBORG, 18K guld, heliotrop, Edvard Emanuel Pettersson, Stockholm 1881, ingraverad design, små bucklor, vikt 3,3 g.

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Kvarts

AMETIST, 13,32 ct, droppslipad, viss zonering.

300 kr

Utrop: 325 kr

RING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,25 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, gravyr.

Utrop: 1 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 15,0 mm, cubic zirkonia, vikt 6,0 g.

Utrop: 2 900 kr