261 - 280 av 445
1...131415...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 38 cm, vikt 4,2 g.

Utrop: 1 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,18 ctv, ca W(H)/VS, Ceson, Göteborg 1977, stl 17 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 1 500 kr

BROSCH, silver, agat och turkoser, jugend, 8 x 9,8 cm, vikt 22,8 g.

1 200 kr

Utrop: 225 kr

BROSCH, förgyllt sterlingsilver, Tilia Danmark, ca 1960-tal, längd 7,2 cm, vikt 11,8 g, defekt lås.

425 kr

Utrop: 125 kr

Accessoarer Pennor

MONT BLANC, reservoarpenna, stift 14K guld, originaletui.

425 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, sterlingsilver, ametister, längd 42- 46 cm, vikt 62,6 g.

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, 45,31 ct, smaragdslipad.

325 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radig, odlade sötvattenspärlor ca 8 x 6 mm, längd 47 cm, lås i vitmetall med pärlemorblomma.

Utrop: 500 kr

ARMBAND, sterling silver, 24 blå topaser ca 24 ctv, längd 18 cm, vikt 12,6 g.

1 900 kr

Utrop: 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGE, 1 st,18K vg, briljantslipad diamant ca 0,15 ct ca W/SI, vikt 0,5 g.

850 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18k vitguld, briljant 0,21 ct enl gravyr, ca TW/VS, Örn Göteborg 1983, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 2 700 kr

LJUSSTAKAR, silver, 1 par, signerade T Eldh för K&EC, Göteborg 1966, höjd ca 8 cm, fylld botten, total vikt 243,9 g, mindre repor.

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, ca 4,68 ct, rektangulär cabochon, etiopisk.

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 2,88 ct, kuddslipad, blåviolett och grön.

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, ca 2,81 ct, etiopisk, oval.

Utrop: 700 kr

SAMESKED, silver, Eric Lindbäck, Nederkalix 1936, förgylld skopa, längd ca 12 cm, vikt 35,5 g, avskavd förgyllning.

450 kr

Utrop: 300 kr

SAMESKED, silver, Sällströms guldsmedsaffär, Boden 1946, förgylld skopa, längd ca 12 cm, vikt 33,3 g, avskavd förgyllning.

450 kr

Utrop: 250 kr

RAKBORSTE, silver, Johan Henrik Lampa, Stockholm 1817, höjd 10,7 cm, total vikt 47 g, mindre bucklor, lagning.

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, förgyllt silver, Adolf Lillja, Stockholm 1861, vikt 17,4 g, mindre bucklor, avskavd förgyllning.

350 kr

Utrop: 175 kr

DRÄKTBROSCH, silver, LD Andersen, Christiania Norge 1877, filigranarbete, vikt 34,2 g, 4 hängen saknas.

350 kr

Utrop: 400 kr