Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 38 cm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,18 ctv, ca W(H)/VS, Ceson, Göteborg 1977, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, Tilia Danmark, ca 1960-tal, längd 7,2 cm, vikt 11,8 g, defekt lås.
PÄRLCOLLIER, 3-radig, odlade sötvattenspärlor ca 8 x 6 mm, längd 47 cm, lås i vitmetall med pärlemorblomma.
ENSTENSÖRHÄNGE, 1 st,18K vg, briljantslipad diamant ca 0,15 ct ca W/SI, vikt 0,5 g.
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljant 0,21 ct enl gravyr, ca TW/VS, Örn Göteborg 1983, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
LJUSSTAKAR, silver, 1 par, signerade T Eldh för K&EC, Göteborg 1966, höjd ca 8 cm, fylld botten, total vikt 243,9 g, mindre repor.
SAMESKED, silver, Eric Lindbäck, Nederkalix 1936, förgylld skopa, längd ca 12 cm, vikt 35,5 g, avskavd förgyllning.
SAMESKED, silver, Sällströms guldsmedsaffär, Boden 1946, förgylld skopa, längd ca 12 cm, vikt 33,3 g, avskavd förgyllning.
RAKBORSTE, silver, Johan Henrik Lampa, Stockholm 1817, höjd 10,7 cm, total vikt 47 g, mindre bucklor, lagning.
BROSCH, förgyllt silver, Adolf Lillja, Stockholm 1861, vikt 17,4 g, mindre bucklor, avskavd förgyllning.