Avslutad | Moderna – Lördag 14 juni 2014
SALOVAARA, hänge/kedja, silver, bergkristall, hjärta, Finland, längd 42 cm, vikt 3,7 g.
LAPPONIA, hänge/lås, Assamble, sterlingsilver, design Björn Weckström, pärlcollier, ej original, odlade pärlor, dobbar, längd inkl. lås 47,5 cm, påse.
LAPPONIA, örhängen, Assamble, sterlingsilver, 2 odlade pärlor, design Björn Weckström, stift, vikt 6,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, odlade sötvattenspärlor, peridot, bergkristall, rosenkvarts, blå spineller, längd 46 cm, ej lås, med dobbar.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 2-radigt, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,10 ct W/VS 3,1 x 3 cm,vikt 18,7 g. Lapis lazuli, ej original. Längd ca 46 cm.
SOFIE GYLLENHAMMAR, ring 18K vitguld, ovalslipad morganit ca 5 ct, stämplad SGM, stl 17 mm, vikt 22,1 g, slitna fasettkanter samt nagg på rondist.
TIFFANY RING, platina, 10 briljanter ca 0,25 ct totalt, ca TW/VVS-VS, 1 mkt litet nagg, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g, sliten.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, 17 briljanter ca 0,40ctv ca TW/VS, hjärta, 1,4 x 1,2 cm, vikt 4,3 g. Dumortierit, kulor ca 10,25 mm, ej original. Längd 43 cm.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, handgjord ankarlänk, med lås i 18K, berlock svart agat, Svedboms Stockholm, längd 18,5 cm, vikt 104,1 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, kula 10,5 mm, vikt 3,1 g. 4 rader matterad lapis lazuli, ej original. Längd 46 cm.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, hjärta, arbetad yta, 1,1 x 1,1 cm, vikt 3,2 g. 2 rader turkos, kulor 4 mm, ej original. Längd 44 cm.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 2- radigt, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamnat 0,07 ct W/VS, vikt 10,3 g, 2,1 x 2,3 cm. Matterad lapis, kulor 10 mm, ej original. Längd 44,5 cm.