Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 april 2014
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 51 mm, Boett nr. 4021220, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1930.
Klocktillbehör Fickur
FICKURSNYCKLAR, 2 st. gulmetall/vitmetall, skadade, ca 1800-tal.
Visa varaKlockor Longines
LONGINES, herrur, 34,5 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 9662910, Boett nr. 6490-5/100, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1955.
LONGINES, herrur, 32 mm, Cal 19A, Serie nr. 8818992, Boett nr. 1932057, doublé (10K goldfilled), automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, ca 1952.
HERRUR, 5 st. stål / vitmetall / gulmetall, skadade, defekta, Dulfi, Aretta, Eweco, Arsa.
Klockor Swatch
SWATCH, herrur, 2 st. 37 mm, plast, quartz, plexiglas, defekta, läderband / gummiband, ca 1991.
TIMEX, herrur, 35 mm, vitmetall, quartz, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, ca 1970.
Klockor Ceuvå
CEUVÅ, fickur, 49 mm, Boett nr. 935224, vitmetall, ankargång, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, ca 1940.
PETERHOF, CCCP, herrur, 39 mm, Boett nr. 041, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, plastband, ca 1980, etui.
HERRUR, 27 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1930.
LINDOR, herrur, 35 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
ALLAN OHLSSON, Ödeshög, fickur, 50 mm, Boett nr. 3324446, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, skadat glas, bucklor, ca 1930, fickurskedja i vitmetall.
CERTINA, T+C, Town and Country, Cal 25-651, Ref nr. 5806.115, Boett nr. 7034816, herrur, 30,5 x 30,5 (40) mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1970.
STOPPUR, 49 mm, Serie nr. 633374, Boett nr. 522576, vitmetall, mekanisk, skadad urtavla, ca 1970.
TISSOT, Seastar, Boett nr. A 967, herrur, 34 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A967/150, ca 1985.
CYRUS, fickur, 52,5 mm, Boett nr. 1785212, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1920, läderpåse, fickurskedja i gulmetall.