Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 mars 2014
COLLIER, turkoser, pärlemor, blå stenar, immitationspärlor, 5-radig, längd 68 cm, lås i vitmetall.
COLLIER/ARMBAND, odlade sötvattenspärlor, röd och gul kvarts, längd 44 och 17 cm, magnetslås i gul metall.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita och gula, längd 46 cm, detaljer och lås i sterlingsilver.
COLLIER, onyx, odlade sötvattenspärlor, bruna, längd 44 cm, detaljer och lås i sterlingsilver.
RING, 18K guld, rökkvarts, Stockholm 1976, stl 17,75 mm, vikt 11,9 g, naggade fasettkanter.
RING, 18K guld, 3-färgat, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 4,1 g, stl ca 17,00 mm, Sverige 1982.
RING, 18K guld, mittsten gammalslipad diamant ca 0,40 ctv TCr(I)/P (skadad), 8 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17 mm, vikt 9,1 g.
HÄNGE, sterlingsilver, bergskristall, signerad Joachim Klintz, Stockholm 1975, längd ca 6 cm, vikt 17 g.