Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 mars 2014
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade rosa, lås i vitmetall, längd 44 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade bruna, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 42 cm.
PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, ca 3-7 mm, 2-radig, lås i 9 guld, längd 18 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita och färgade gyllene, ca 5-9 mm, rökkvarts, onyx, längd 44 cm, lås i sterlingsilver.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct enligt gravyr, c TW/VS, G Dahlgren Malmö 1991, stl 19 mm, vikt 2,5 g.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld/sterlingsilver, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, längd 6 cm, svenska kontrollstämplar, vikt 7,5 g, kedja i förgyllt silver.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor 5,30 mm, 2 gammalslipade diamanter ca 0,04 ctv, skruvmekanism, svenska stämplar, vikt 2,1 g.
ENGELBERT, 18K guld, 20 briljanter ca 0,20 ctv TW(F-G)/VS-SI, hänge/kedja, längd 42 cm, vikt 6 g, gravyr, etui.
SMYCKESET, örhängen, ring, hänge, granater, silver, gulmetall, stl 18,5 mm, vikt 8,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, barocka, längd 5 cm, krokar, vikt 5,6 g.