Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014
RING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir ca 4,02 ct, slitna fasettkanter, 16 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 25,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 oval-, rund- och droppslipade blå safirer ca 2,20 ctv, 64 briljantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca W-TCR/VS-SI (enstaka Piqué), vikt 19,5 g, stift/clips, nagg i två safirers rondister.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 fasetterade smaragder ca 2,00 ctv, 4 större briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW/VS, 88 mindre briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-TCR/VS, några stenar SI, längd 3,9 cm, vikt 11,8 g, några av de mindre diamanterna har inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld, bismark, doserat, tillverkad i Stockholm, längd 45 cm, vikt 21,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 5,59 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, Kaplans Safir, Stockholm, längd 17,5 cm, vikt 14,9 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K rodierat vitguld med lås i 18K rodierat guld, längd 18 cm, bredd 2,2 cm, vikt 37,8 g, stämplat Swiss Gold 750.
PÄRLCOLLIER, 135 odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, lås, 18K vitguld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 80 cm.
RING, 18K guld, 1 gammal- och 2 mediumslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI-P1, Bernhard Hertz AB, Stockholm 1918, stl 20,75 mm, vikt 6,0 g, etui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,20 ct, 10 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/P, Guldsmed Bertil Lundberg, Stockholm 1956, stl 17 mm, vikt 4,9 g,
RING, 18K guld, mabépärla ca 10,61 mm, Petterssons eftr juveler Stockholm, stl 16,00 mm,
ENSTENSRING, 14K guld/silver, oval gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K-L)/VS2, Finland 1946, stl 17,5+ mm, vikt 2,8 g.
3-STENSRING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/SI, Axel Jonssons Guldsmedsverkstad i Stockholm 1937, stl 17,75 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,58 ct, CR(J)/VS1, HRD cert, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, TW(F)/SI1, HRD cert 13032092001, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
BROSCH, silver, rund och droppfasetterad onyx, Carl Willhelm Täckholm Stockholm 1892, höjd 5 cm, vikt 22,6 g.