Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014
4 DIAMANTER, navettslipade, 0,40 ct totalt (4 x ca 0,10 ct/st), TW-TCr(G-I)/VS.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter, ca 0,42 ctv, ca TW/VS, vikt 3,1 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, vikt 3,4 g, huggies.
RING, 14K guld, 8 odlade pärlor, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 17+ mm, vikt 10,6 g.
RING, 14K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI, vikt 2 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 3,78 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 8,7 g.
SALTKAR, ETT PAR, silver, blå glasinsats, pärlbård, girlanger, troligen Österike/Ungern 1800-talets början, höjd 6,5 g, silvervikt 124,2 g, 2 skedar i silver med engelska stämplar medföljer.
RING, 18K rodierat guld, 14 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, vikt 1,1 g, stift.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,82 ctv, ca W(H)/VVS, Örns Juvelatelje, Göteborg 1977, stl 16,75 mm,vikt 4,8 g.