Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014
BVLGARI, ring, B-zero1, 18K guld, 3 band, stl 18,75 mm, vikt 12,5 g, förminskningsbågar, originaletui, ytterask, certifikat.
Visa varaSmycken Ring
CHOPARD, ring, Happy Spirit, briljantslipad diamant 0,10 ct, TW/VVS, refnr. 82/5418/1001, serienr. 721577, stl 19,25 mm, vikt 23,4 g, små repor.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, Gunnar Fahlström, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, blå topas, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 7,6 g.
STIGBERT, halskrage, sterlingsilver, mått ca 11,0 x 10,5 cm, Ateljé Waldemar Jonsson, Skara 1975, vikt 37,7 g.
RING, sterlingsilver/delvis förgylld ovansida, Margareta Högberg, Göteborg 1996, stl 18,25 mm, vikt 15 g.
RING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 8,6 g.
CARTIER, hänge/ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 13,25 + mm, vikt 5,3 g mindre repor.
CARTIER, hänge/ring, Trinity, 18K trefäragt guld, stl 13,25 + mm, vikt 5,2 g, mindre repor.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B-zero 1, 3 band, stl 18,5 mm (58), vikt 12,9 g, mindre repor.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 17 briljanter total 0,25 ctv enligt gravyr ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 8,7 g, gravyr, etui, ytterkartong.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
EFVA ATTLING, armring, Loop Bracelet, sterlingsilver, 6,5 x 5,5 cm, vikt 31,4 g, originaletui.
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, Loop Plain, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g, originaletui.
TAMARA COMOLLI, 1 par örhängen, 18K roséguld, 2 cabochonslipade ametister, modell "Paisley" vikt 3,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 6 briljanter totalt 0,12 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Stockholm 2006, stl 17 mm, 4,6 g.
LAPPONIA, örhängen, Thai, 18K guld/platina, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, Finland 1990, stift, längd 2,8 cm, vikt 4,5 g.