Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI-P1, stift, stift, vikt 5,9 g.
CHOPARD, ring, Happy Dreams Ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,03 ct, serienr 3167804, stl 55 (17,5 mm), originaletui, certifikat, små hack i kanten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipad diamant 0,35 ct, TW(F)/SI2, HRD cert 13034342019, briljantslipad diamant 0,36 ct, River(D)/VS2, HRD cert 13034342017, vikt 2,3 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS2, GIA cert 2131569588, vikt 9,3 g, längd 38 cm.
WIWEN NILSSON, silver, bergskristall, ring, stl 16,5 mm, 1947, vikt 5,5 g, tidigare ändrar i storlek, synlig fog, mästarstämpel och stadstämpel finns ej, otydlig signeringsstämpel, litet nagg på en fasettkant, sten något lös. (d).
WIWEN NILSSON, silver, brosch, Lund 1949, initialer KH, längd 7,6 cm, vikt 13,9 g (d).
TENNISARMBAND, 18K guld/vitguld, 2 rader, 194 briljantslipade diamanter, 2,26 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 9,8 g.
STIGBERT, armring, 18K guld, 4 fasetterade bergkristaller, en skadad, nagg, signerad Stigbert, Engelbert Stockholm 1943, 6,5x6 cm, vikt 14,9 g.
RING, 18K guld, bergkristall, Ernst Olof Engdahl Malmö 1927, vikt 7,6 g, stl 17,75 mm, gravyr, nagg.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, ett par, silver, signerade, Lund 1938, vikt 9,3 g, monogram H.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, två droppformade fasetterade akvamariner ca 65,00 ct, ca 40 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, längd 5,4 cm, vikt totalt 15,9 g.
GEORG JENSEN, sterlingsilver, 1 par manschettknappar, nr 393, vikt 13,8 g, bruksslitage.
BENGT HALLBERG, armring, sterlingsilver, bergkristall, design Lindström, Köping 1972, ca 55 x 53 mm, öppningsbar, vikt 14,0 g.
TAPIO WIRKKALA, ljusstake, silver, Kultakeskus Oy Finland, vikt 161,3 g, fylld botten, originaletui.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, organisk form, 1960/70-tal, 3x2 cm, vikt 25,8 g, etui.
3 RINGAR, 18K/sterlingsilver, Deva Design, Ylva Waleby, Bjuråker, stl 17,25 mm, ringen i 18K väger 5,6 g, ringen i 18K/sterlingsilver väger 4,5 g, ringen i sterlingsilver väger 3,6 g.
EFVA ATTLING, ring, Little Miss Pretty, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct, 12 prinsessslipade diamanter 0,38 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,7 g, djup gravyr.
EFVA ATTLING, ring, Stars & Signature, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, TW/SI, stl 17 mm, vikt 4,9 g, djup gravyr, 2 stenar skadade.