Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014
RING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 10,0 g, gravyr.
OLE LYNGGAARD, ring, Forever Love, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, design Charlotte Lynggaard, Danmark, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter, ca 0,51 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g.
RING, silver, briljantslipade och prinsesslipade diamanter ca 4,50 ctv, gula, bruna och några ca W-CA/SI-P, nagg och skador på ett fåtal diamanter, svaga fattningar, stl 16 mm, vikt 11,5 g.
TIFFANY, armband, open heart bracelet, sterlingsilver design Elsa Peretti, längd 18,5 cm, vikt 4,2 g.
ENGELBERT, 2 ringar, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1989, stl 15 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
MONT BLANC, collier, Icon line, sterling silver, längd 46 cm, vikt 136,5 g, originaletui.
MONT BLANC, collier, Violet silk chain, refnr. 36624, sterlingsilver, topas och ametist, längd 42 cm, originaletui.
Smycken Slät ring
FÖRLOVNINGSRING, 18K vitguld, Stjernswärd Stockholm 2012, bredd ca 4 mm, höjd 2,1 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 0,67 ct, brun/P2, 16 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g, skada på rondist.
BROSCH, 18K guld, citriner och rökkvarts, Gunnar Fahlström Stockholm 1965, 4 x 3 cm, vikt 17,4 g.
BROSCH, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, 3,7 x 2,8 cm, vikt 9 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch, 18K guld, rutilkvarts, 3,4 x 3,8 cm, vikt 15,3 cm, nagg på stenen(d).
BROSCH, 14K vitguld, safirer, syntetsik korund, mabépärlor och diamanter ca 0,10 ctv, 4,3 x 4,5 cm, vikt 16,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,33 ct, ca TW(G)/SI2, stift, 2 snurrebussar.