Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014
BJORG, hänge/kedja, sterlingsilver, rådiamant, längd 44-54,5 cm, vikt 3,1 g.
10 DIAMANTER, briljantslipade, 1,02 ctv, TW(F-G)/VVS, IGI cert 2638104, förseglade.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, vita och grå, ca 7,30- 8,40 mm, off round, lås i 18K guld/vitguld, 19 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, svensk kontrollstämpel, längd ca 46,5 cm.
OLE LYNGGAARD, kedja, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, längd 42 cm, vikt 14,3 g, dobbar, ej lås, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Sweet Drops, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 5,5 g.
LISEN STIBECK, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, 66 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Ca/VS-SI, Stockholm, stl ca 17 mm, vikt 18,7 g, orginaletui, 4 mindre stenar med skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca TW-W/VS, vikt 1,1 g.
LAPPONIA, 18K guld/platina, "Windsurf" design Björn Weckström 1991, vikt 6,9 g, saknar snurrebussar.
RING, 18K vitguld, ovalslipad topaz, ca 9,60 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter, ca 1,48 ctv, ca TW-W/VS, 2 stenar ca CR, längd 3 cm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca W/VS-SI, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 15 g, gravyr.
SKÅL, silver, hamrad yta, signerad Aime, Michael Chavanne Guld Och Silver Stockholm 1977, höjd 9 cm, vikt 356,7 g, repor.
EFVA ATTLING, enstensring, Dolce Vita, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,6 g.
LAPPONIA, collier, Plumette, sterlingsilver, design Christophe Burger, Finland 2001, längd 46,5 cm, påse.