Avslutad | Klockor – Lördag 1 mars 2014
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Time Walker, Black Steel, Cal 4810 501, Serie nr. JE 103667, Ref nr. 105805, Boett nr. 7187, kronograf, herrur, 43 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2011, box, ytterkartong.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Nicolas Rieussec, Cal MB R 210, Verk nr. 102482, Serie nr. SM 108099, Ref nr. 107070, Boett nr. 7218, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, dag/natt, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Co-Axial, Chronometer, "Tachymètre Base 1000", Cal 3313, Verk nr. 78531260, Serie nr. 78531260, PIC nr. 311.30.44.50.01.002, Ref nr. SU 378.0217, Boett nr. 178.0217, kronograf, herrur, 44,25 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1958/989, cert, april 2013, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Competition 48, Chronometer, Cal ETA 7750, Verk nr. 699357, Serie nr. 2236321, Ref nr. 947.951.86/0371 AN24, Boett nr. 01.0079, herrur, 48 mm, titan/guld, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, 2013, box. Limiterad och numrerad (Nr. 259/355).
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Deep Hull 48 (1000 Meters), Chronometer, Verk nr. 699850, Serie nr. 2265934, Ref nr. 947.950.04/0371 AN12, Boett nr. 01.0076, herrur, 48 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, liten sekundvisare, heliumventil, gummiband, originalspänne, cert, 2013, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 481/500).
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Seafender 44, Chronometer, Cal ETA 7750, Verk nr. 712264, Serie nr. 2276190, Ref nr. 961.101.04/F231 AN14, Boett nr. 01.0078, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, viklås, cert, 2013, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. E 008/100).
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Legend 42, Cal ETA 2894-2, Verk nr. 690794, Serie nr. 2292944, Ref nr. 984.101.20/V705 FH10, Boett nr. 01.0096, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, 2013, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Seafender 46, Chrono Dive (300 Meters), Verk nr. 714953, Serie nr. 2277025, Ref nr. 753.451.04/0371 AN22, Boett nr. 01.0087, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, gummiband, originalspänne, cert, 2013, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, Romvlvs, Chronometer, Verk nr. 690742, Serie nr. 2233905, Ref nr. 984.715.20/0F01 BN77, Boett nr. 02.0012, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, 2013, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (A1137/1500).
Klockor Ebel
EBEL, Beluga, Cal 97, Serie nr. 41504323, Ref nr. E9976411, damur, 24,5 mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (8 st. 8/8), integrerad originallänk, viklås, cert, 2013, box, ytterkartong.
Klockor Ebel
EBEL, Tarawa, Chronometer, Cal 137, Verk nr. 29035, Serie nr. 35501056, Ref nr. E9137 J40, kronograf, herrur, 41 x 39 (49,5) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, viklås, cert, 2013, box, ytterkartong.
TISSOT, Seastar Seven, damur, 22 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
JULES JÜRGENSEN, herrur, 33 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1960.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 483, Serie nr. 18080785, Ref nr. OG 10914, Boett nr. 10914 61, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, diamanter på boetten (4 8/8, 6 briljanter, ca TW/VVS, ca 0,18 ctv), integrerad originallänk, längd 164-169 mm, totalvikt 24,7 gram, ca 1962, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6627, Serie nr. 2131962, Cal 1161, Verk nr. 24927, Boett nr. 6627, midsize, 31 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Oysterlänk (flushfit, skadad), viklås, Ref nr. 1-70/51, totalvikt 81,6 gram, ca 1969.
CARTIER, Santos Ronde, Boett nr. 090781411, damur, 24 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), originallänk, viklås, Ref nr. C0840075, cert, juli 1985.
ROLEX, Oysterdate, Precision, Ref nr. 6694, Serie nr. 1843308, Cal 1225, Verk nr. 8900, Boett nr. 6694, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-G6/555, tillverkad andra kvartalet 1968.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Date (200m=660ft), Hydronaut, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 745939, Ref nr. 89190, Boett nr. 8100, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 93450-X4/, ca 1999.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer (SWISS-T<25), Ref nr. 16570, Serie nr. W894230, Cal 3185, Verk nr. 7247580, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-V2-/501 B, ca 1995.