Avslutad | Klockor – Lördag 1 februari 2014
Klockor Ebel
EBEL, Type E, Chronometer, "Tachymetre", Cal 137, Serie nr. 25503397, Ref nr. 9137C51-56C35606, Boett nr. E9137C51, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås, ca 2006.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Ferrari 330/P4, Serie nr. 307/2000, Ref nr. 8028, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000. Limiterad och numrerad (Nr. 307/2000).
Klockor Ebel
EBEL, 1911, Cal , Serie nr. 74510548, Ref nr. E 9187241, herrur, 36,5 mm, stål, quartz (går ej), safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6524, ca 1997, box, ytterkartong.
CHA.S REDFERN, Victoria.B.C. fickur, 56,5 mm, savonett, Serie nr. 6958, Boett nr. 6958, silver, spetsanakrgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, boetten stämplad JW, gravyr, ca 1870.
Klockor Oris
ORIS, Ralf Schumacher Chronograph Limited Edition, "Tachymetre", Cal 673 (ETA 7750), Serie nr. 75612614, Ref nr. 673.7561.7064, Boett nr. 7561, kronograf, herrur, 45 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. 30.20.71, ca 2004, box (ej komplett), ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 2614/3004).
JAKTUR, 50 mm, Cal 529, Boett nr. 1011022, doublé (2 guldplattor på 14K guld på metall), ankargång, skadad urtavla, boett av Dennison Watch Case Co. gravyr, ca 1920.
Klockor Burberry
BURBERRY, damur, 17,5 (22) x 25 mm, Ref nr. BU4500, Boett nr. 00345, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter, originallänk, viklås, ca 2008.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 600, Serie nr. 21468366, Ref nr. CD 135.020, Boett nr. 135.020, herrur, 34 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1964.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16000, Serie nr. 6661180, Cal 3035, Verk nr. 0556675, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-D/555, cert, december 1981, box.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 10481, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, motiv, gravyr, bucklor, ca 1890, etui.
OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16273645, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-3 SC, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, skadad boett, läderband, ca 1958.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40601449, Ref nr. ST 196.0088, Boett nr. ST 196.0088, herrur, 35 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1977.
ZENITH, Sporto, Cal 2562 C, Ref nr. 034E701, Boett nr. GR559801, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 120, Serie nr. 4775113, Boett nr. 9383143, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1959.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 265, Serie nr. 117448927, Ref nr. CK 2383, Boett nr. 2383-7, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, går ej, ca 1949.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 600, Serie nr. 21469803, Ref nr. CD 135.020, Boett nr. 135.020, herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1964, metallänk ej original.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 30849942, Ref nr. BA 131.0041, Boett nr. 131.041, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1969, metallänk ej original.
Klockor Waltham
WALTHAM, mormorsur, 32,5 mm, savonett, Cal Seaside (15 stenar, 0 size), Serie nr. 14648694, Boett nr. 6317282, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, skadad boett, mönster, bucklor, ca 1905.
OMEGA, Seamaster Jubilee, Cal 1426, Serie nr. 51683082, PIC nr. 7980.11.30, Ref nr. BA 596.774, Boett nr. 596774 CZ, damur, 22,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, ca 1990.