Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014
CARTIER, hänge, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS-SI, hjärta, serienummer E67081, vikt 4,1 g, certifikat, originaletui.
FABERGÉ, ring, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,6 g, originaletui.
RING, 18K guld/roséguld/platina, 12 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/SI-P1, stl 18 mm, vikt 15,1 g, en diamant har en mindre skada och en annan diamant har en inverterad natural.
HÄNGE, 14K vitguld, ovalslipad smaragd ca 60,00 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca Ca-LB/SI-P, ca 50 x 30 mm, vikt 27,4 g, nagg på undersidan av smaragden, en diamant med 2 större nagg, några diamanter med mindre nagg, hänget är öppningsbart och går att knäppa på ett collier.
WIWEN NILSSON, collier, silver, rektangulärt fasetterad bergkristall, ring- och stavlänk, längd ca 60,5 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1944, vikt 50,6 g, bergkristallen har ett skadat hörn och repor på kortsidornas fasetter. (d)
ÖRHÄNGEN, platina, 2 odlade pärlor ca 6,00 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 2,32 ctv, ca TW-W/VS, C.G. Hallberg, Stockholm år 1946, vikt 9,5 g, skruvmekanism, originaletui, en diamant har ett nagg.
RING, 18K vitguld, 1 carréslipad diamant ca 0,43 ct, ca TCr/VVS, 26 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75mm, vikt 7,9 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca Cr(J)/SI-P, Johan Petterssons Eftr Juvelerar AB, Stockholm ca år 1920, vikt 3,8 g, skruvmekanism, etui, diamanterna har nagg och naturaler.
BROSCH, 18K guld/silver, 3 odlade pärlor, rosenstenar, mått 3,3 x 1,8 cm, franska stämplar på nåldelen, senare nål, vikt 6,8 g, guldlödning på framsidan och tennlödningar synliga från baksidan.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd ca 23,00 ct, 103 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca W(H)/SI, ca 50 x 27 mm, vikt 19,3 g, smaragden har en skada på undersidan.
SKÅLAR, 1 par, silver, med lock, Eklektisk stil, L. Larsson & Co, Göteborg år 1879, lockknopp med pärlbård, hänklar med blommotiv samt nyrokokovolut, cuppa med pärlbård, invändig förgyllning, fot med punsad dekor och pärlbård, höjd 30 cm (med lock), bredd 29 cm, fylld botten, total vikt 2150 g, mindre bucklor.
COLLIER, 18K vitguld, 97 runda fasetterade blå safirer ca 13,50 ctv, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P, längd 42 cm, vikt 27,2 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv (3 x 0,09 och 12 x 0,038), ca TW/VS-SI, G A Wall, Stockholm år 1953, stl 18 mm, vikt 7,6 g, etui.
BVLGARI, ring, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, certifikat, originaletui, ytterkartong, påse.
ASPREY & CO, skrin, silver, lock i sköldpadd med silverdekor, London 1926, oval form, längd 9,8 cm, höjd 3 cm, total vikt 166,7 g, spår av förgyllning vid lockets kanter, bucklor, slitage, skadat innertyg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 8 pärlor, 8 bergkristaller med rosa foliering, 132 diamanter ca 5,00 ctv (20 gammalslipade, 108 rosenslipade och 4 åttkantslipade), möjligen ryska, omgjorda, påhängsdelar och överdelar ca år 1900, bakstycken nygjorda, vikt 19,0 g, stift/clips, några tennlödningar.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 7,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 11,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 1,55 ct, ca TW(F)/SI1, kedjans längd 40 cm, vikt totalt 4,1 g.
BROSCH, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW(G)/VS-SI, 78 gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv , 12 carréslipade smaragder, nålen i 18K guld, tidigt 1900-tal, längd 8,3 cm, vikt 10,7 g, 6 diamanter skadade, 3 smaragder skadade, 2 med nagg, originaletui.