Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014
CHOPARD, hänge, Happy Clown Floating Diamonds Pendant, 18K vitguld, diamanter, rubiner, blå safirer, smaragd, refnr. 79/4674-20, serienr. 2220011, längd 4 cm, vikt 16,5 g.
Visa varaSmycken Ring
STEPHEN WEBSTER, ring, 18K guld, genombruten dekor, dekordelen är vridbar i skenan, nr BO8381, stl ca 19,25 mm, vikt 24,9 g, originaletui.
Visa varaSmycken Manschettknappar
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, ca 160 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-CR/VS, ca 72 svarta briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, vikt 13,5 g, stämplade Cassa Forte, etui.
Visa varaSmycken Örhängen
STEPHEN WEBSTER, örhängen, 18K guld, 224 briljantslipade diamanter ca 2,58 ctv, ca TW/VS-SI, dublett av pärlemor och kvarts, längd 7 cm, vikt 21,5 g, originaletui.
Visa varaSmycken Ring
STEPHEN WEBSTER, ring, 18K guld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW/VS-SI, dublett av pärlemor och kvarts, stl 17,5 mm, vikt 17,7 g.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH/HÄNGE, silver/18K guld, 20 gammalslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca W-Cr/VS-P1, pärla 5,00 mm, vikt 6,8 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 10,80 x 12,00 mm, 37 briljant-, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, mått 3 x 4 cm, vikt 12,6 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, 21 gammal-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, längd 17 cm, vikt 10,9 g, säkerhetskedja.
ARMBAND, 14K guld, 15 cabochonslipade smaragder, längd 17 cm, vikt 24,5 g, mindre nagg och repor på smaragderna.
W.A. BOLIN, örhängen, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 8,50 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, Stockholm 1938, vikt 7,0 g, skruvmekanism.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 2 runt fasetterade blå safirer ca 2,80 ctv, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/SI-P, vikt 4,3 g, stift, 1 snurrebuss saknas, skador samt nagg på några av diamanterna.
ÖRHÄNGEN, platina, 74 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCr/VS, Carlman, Stockholm, vikt 14,6 g, clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr(J)/SI-P, 27 åttkant- och briljantslipade diamanter samt 1 gammalslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-P, vikt 5,4 g, stift, naturaler och nagg på några av diamanterna.
W.A. BOLIN, örhängen, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,90-7,00 mm, 66 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, Stockholm 1945, vikt 11,8 g, nagg på diamanterna.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 mediumslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/P, 64 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr/SI-P, vikt 6,0 g, stift, saknar snurrebussar, nagg på de mindre diamanterna, en diamant är skadad.
BROSCH, platina, boutonformad pärla (möjligen orientalisk men ej testad), 52 åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/SI, Art Deco, längd 5 cm, vikt 7,6 g, nål i vitmetall.
BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/SI, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr/VS, 152 åttkantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Frankrike, mått 5,5 x 3,2 cm, vikt 16,7 g, ca 17 diamanter är skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, pärlor ca 16,00 x 14,00 x 8,00 mm, barocka, möjligen orientaliska, 2 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca Cr(J)/VS, längd 2,3 cm, vikt 10 g, stift.
ÖRHÄNGEN, platina, pärlor ca 16,00 x 12,25 - 13,00 mm, barocka, möjligen orientaliska, 62 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 2,9 cm, vikt 11,4 g, snurrebussar i 14K guld, en diamant är skadad,