Avslutad | Mynt – Torsdag 6 mars 2014
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1893, Oscar II, kvalité ca 1?/1, diameter 31 mm, vikt 14,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/12 Riksdaler, 1778, Gustav III, kvalité ca 1?, diameter 23 mm, vikt 3,8 g.
Mynt Svenska mynt
NÖDMYNT, koppar, 1 Daler SM, 1715, Karl XII, Kronan, kvalité ca 1/1+, diameter 22 mm, vikt 3,0 g.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, gulmetall, okänd orden, från Asien, bredd 48 mm, vikt 35,8 g, skadad emalj.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, gulmetall, Pro Fide et Veritate, katolsk orden, bredd 60 mm, vikt med band 66,8 g, skadad emalj.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, vitmetall, okänd orden, SFFS, "Tro, hopp och kärlek", vikt med band 36,5 g.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Stal Finspong, diameter 60 mm, vikt 104,6 g, gravyr på randen, Sporrong, etui i papp.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 50 Kopek, 1924, Sovjetunionen, kvalité ca 1/1+, diameter 27 mm, vikt 10,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1877, Oscar II, kvalité ca 1?, diameter 31 mm, vikt 14,5 g, ändrad sjua.
Medaljer Minnen
2 MINNEN, stearin, Utställningen i Stockholm 1897, total vikt ca 66,5 g, etuier i papp, Liljeholmens Stearinfabrik, signerad August Nögel?, en av dem sitter fastkilad i etuiet, diverse skador.
Medaljer Minnen
MINNE, aluminium, Utställning i Göteborg 1891, diameter 42 mm, vikt 10,5 g, av G.Ekvall, etui i papp.