21 - 40 av 206
123...11 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 januari 2014

Klubbad för

ALTON, ring, 18K guld, rund fasetterad bergkristall, stl 16,5 mm, Falköping 1974, vikt 4,4 g.

1 500 kr

Utrop: 950 kr

HÄNGE, silver, kvinnans tecken, längd 5 cm, Sporrong 1974, vikt 8,9 g.

Utrop: 275 kr

EFVA ATTLING, hänge, Hope, silver, längd 2 cm, vikt 2,1 g.

150 kr

Utrop: 200 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Fidelity, 18K guld/vitguld, rött emaljhjärta, stl 17 mm, vikt 12,4 g, gravyr, originaletui.

7 300 kr

Utrop: 6 000 kr

ALTON, armring, sterlingsilver, KE Palmberg, Falköping 1974, öppningsbar, längd ca 17 cm, vikt 28,9 g.

1 100 kr

Utrop: 325 kr

OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, brunt kalvskinn, stl M, längd ca 38 cm.

1 900 kr

Utrop: 900 kr

PER BORUP, 2 ringar, 23,9K guld/platina, Danmark, stl 19+19 mm, totalvikt 19,4 g, orginaletui.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

LAPPONIA, kedja/hänge, lackerat brons, Springfield, design Björn Weckström, Finland 1970-tal, kedjans längd 70 cm.

Utrop: 1 600 kr

LAPPONIA, armband, lackerat brons, design Björn Weckström, längd 19,5 cm, Finland 1970-tal.

Utrop: 1 600 kr

LAPPONIA, ring, lackerat brons, design Björn Weckström, stl 16+ mm, Finland 1970-tal.

Utrop: 800 kr

REY URBAN, brosch och örhängen, silver, cabochonslipat blått glas, organisk form, längd 4 och 1,5 cm, broschen stämplad i Stockholm år 1954, örhängena saknar stämplar, vikt totalt 13,2 g, stift, en snurrebuss saknas, en snurrebuss ej i silver.

300 kr

Utrop: 275 kr

ÖRHÄNGEN, silver, skruvar, Robbert Trosa 1970, senare krokar, vikt 7,3 g.

550 kr

Utrop: 300 kr

ARMRING. sterlingsilver, Plus jewelery Norge, 6 X 6 cm, svensk importstämpel, vikt 33,3 g, tygpåse.

650 kr

Utrop: 700 kr

CLAES GIERTTA, armring, silver, hammarad yta, Stockholm 1970, 6,7 x 6 x 7 cm, vikt 26,3 g. (d)

Utrop: 700 kr

RING, sterlingsilver, Plus jewelery Norge, svensk importstämpel, stl 16,75 mm, vikt 13,6 g, tygpåse.

375 kr

Utrop: 400 kr

ARMRING, silver, grön sten, Polen, ca 6 x 6 cm, vikt 38 g.

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Safirer

GUL SAFIR, ovalslipad, 15,35 ct.

6 600 kr

Utrop: 7 400 kr

OLE LYNGGAARD, armband, 14K guld, lås 18K vitguld/guld, längd 19 cm, vikt totalt 28,6 g.

15 400 kr

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade diamanter ca 0,30 ctv och 60 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, längd 2,5 cm, vikt 2,9 g.

Utrop: 5 700 kr

RING, 14K guld, rund fasetterad ametist, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TCR-CA/P, stl 17+ mm, vikt 5,7 g.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr