Avslutad | Klockor – Lördag 4 januari 2014
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 483, Serie nr. 20757019, Boett nr. 643490/7126, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, integrerad originallänk i 18K guld, längd ca 160-164 mm, totalvikt 26,2 gram, ca 1963.
LONGINES, herrur, 36 mm, Cal AS 22, Serie nr. 10876239, Ref nr. 6665, Boett nr. 253 / 6665-8, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1958, metallänk ej original.
LONGINES, mormorsur, 36 mm, Boett nr. 1488832, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, minutvisare saknas, monogram, bucklor, 1903.
Klockor Rado
RADO, Integral, Serie nr. 02524527, Boett nr. 153.0283.3N, damur, 18 x 22 mm, high-tech ceramics, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, ej signerat urverk, originallänk, viklås, Ref nr. 04164, ca 1998.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Nabucco, "Base 1000", Cal ETA 7753, Ref nr. 7900-SR-05207, Boett nr. V960854, kronograf, herrur, 46 mm, stål/rosa guld/titan/kolfiber, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, viklås, ca mars 2009, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 232/500). Manchettknappar + penna.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 611, Serie nr. 21697606, Ref nr. CD 136.020, Boett nr. 136.020, herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1964, box, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster Professional (1200 m/4000 Ft), Co-Axial, Chronometer, s.k. "PloProf", Cal 8500, Serie nr. 82042007, PIC nr. 224.30.55.21.01.001, Ref nr. SW 368.1200 , Boett nr. 368.1200, herrur, 55 x 48 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 94522003-54 HAB, cert, december 2009, specialbox.
TISSOT, Ballade, Cal ETA 2824-2, Boett nr. C259/359, herrur, 31 x 31 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C359.481/18R, ca 1999.
Klockor Alpina
ALPINA, fickur, 54 mm, savonett, Boett nr. 520690, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 14K guld, gravyr, bucklor, ca 1920.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 274390, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 209510, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1915.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-36, Ref nr. 5109.034, Boett nr. 498742, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
BKN, Nivaflex, herrur, 34 mm, Cal AS 1430, Boett nr. 141617, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
FICKUR, 48,5 mm, savonett, Boett nr. 268572, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1900, chatelaíne i gulmetall.
Klockor Gucci
GUCCI, Bamboo, Ref nr. 6800L, Boett nr. 0085320, damur, 16 x 22 (36) mm, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk i stål/läder, ca 2005.
MONARD, mormorsur, 35 mm, Boett nr. 21544, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, emaljmönster, bucklor, ca 1900, brosh i gulmetall.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 5238, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, emaljmotiv (porträtt på två sidor), ca 1860, nyckel, etui.
OMEGA, herrur, 34,5 mm, Cal 601, Serie nr. 32650301, Ref nr. BA 131.541, Boett nr. 1181 / 131.541, 18K guld, manuell, plexiglas, logotyp på urtavlan, skadad urtavla, gravyr, ca 1973.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 286, Serie nr. 21075509, Ref nr. BA 131.009, Boett nr. 131.009, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1963.