Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 januari 2014
FICKUR, 51,5 mm, "Eardley Norton, London", Serie nr. 6839, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas löst, ca 1810, ytterboett, 61,5 mm, vitmetall.
FICKUR, 58,5 mm, "Wallérius i Norrköping", Boett nr. 1081, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1800.
FICKUR, 56 mm, Serie nr. 3271, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, visare saknas, defekt, ca 1800.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM WA fickur, 54,5 mm, (11 stenar, 18 size), Serie nr. 5484752, Boett nr. 593426, doublé, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1892.
Klockor Waltham
AMERICAN WATCH Co, Waltham, Appelton Tracy & Co, fickur, 54 mm, savonett, (15 stenar, 18 size), Serie nr. 1849440, Boett nr. 5379845, doublé, ankargång, skadad urtavla, mönster, motiv (lokomotiv), ca 1883.
FICKUR, B. Asplundh, Stockholm, Imp., 48,5 mm, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 58,5 mm, Cal Sterling (7 stenar, 18 size), Serie nr. 14800332, Boett nr. 989612, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1906.
ALCALA, fickur, 52 mm, Serie nr. 315777, Boett nr. 155917, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1930.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 19111, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1900.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 1021269, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, fickurskedja i vitmetall.
Klockor Emporio Armani
EMPORIO ARMANI, herrur, 25 x 34 (43) mm, Ref nr. AR 0115, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000.
SEIKO, Sapphire, Cal 7N83D, Serie nr. 180330, Boett nr. V783-OA50, damur, 24 mm, stål, quartz, safirglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 2000.
KIENZLE, Te Laake, Cal ETA 2472, Serie nr. 783011, Ref nr. 21-2161, herrur, 30 x 30 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
must de CARTIER, VLC, Cal 90, Serie nr. 054617, Boett nr. 590004, damur, 24 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, defekt, skruv till bakboett saknas, integrerat läderband, originalspänne, ca 1993.
Klocktillbehör Övriga klockor
BOX, till de Grisogono herrur, svart, 248 x 148 x 75mm, skadad, ca 2006, ytterkartong.