201 - 220 av 230
1...101112 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2014

Klubbad för

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCR/ SI-P, stl 17,75 mm, Bo Cedstam, Stockholm 1971, vikt 3 g, nagg i kronan på en diamant.

900 kr

Utrop: 950 kr

RING, 18K guld, smaragd (sprickor) 12 bruna briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, nagg på 2 av diamanterna, svaga fattningar.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, 4 navett slipade tanzaniter, stl 17 mm, vikt 3,5 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 5-8,5 mm, aprikos, 7 rader, lås i silver, längd 48 cm.

650 kr

Utrop: 650 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, barocka, lås i förgyllt silver, längd 50 cm.

Utrop: 1 100 kr

ARMRING, silver, diameter ca 6,5 cm, vikt 16,6 g.

175 kr

Utrop: 175 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta, pansarlänk, längd 50 cm, vikt 3,0 g.

Utrop: 800 kr

CARMOSÉÖRHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, 2 diamanter skadade, stift, vikt 0,9 g.

300 kr

Utrop: 325 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, odlade pärlor ca 5,5-6 mm, huggies, vikt 7,4 g.

Utrop: 350 kr

MATSILVER, 2 skedar, 1 gaffel, silver, vikt 80,5 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, venezialänk, 14 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 40 cm, vikt 2,0 g.

750 kr

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor färgade, ca 7 - 7,5 mm längd 50 cm, lås i sterlingsilver

150 kr

Utrop: 200 kr

COLLIER, silver, lila glasstenar, längd 40 cm, vikt 39,3 g, Hugo Strömdahl.

ÖRHÄNGEN, GEORG JENSEN, nr 86, sterlingsilver, skruv, vikt 9,0 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

ARMRING, silver, öppningsbar, diameter 6 cm, bredd 23 mm, vikt 47,9 g.

Utrop: 275 kr

BROSCH, silver, turkoser, diameter 4 cm, vikt 14,4 g.

175 kr

Utrop: 175 kr

COLLIER & ARMBAND, silver, stelt, tigeröga, ca 36 respektive 19 cm, total vikt 31,5 g.

300 kr

Utrop: 175 kr

CARL TENGSTEDT. Mjölk/gräddkanna, silver, dekor av rocaille, invändigt förgylld, Carl Tengstedt Göteborg 1848, höjd 11 cm, vikt 136,9 g, gravyr på livet.

Utrop: 1 100 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Svedboms, Vetlanda 1967, stl 18,5 mm, vikt 2,6 g, ett litet brott på en stens kulett.

Utrop: 2 100 kr