Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2014
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCR/ SI-P, stl 17,75 mm, Bo Cedstam, Stockholm 1971, vikt 3 g, nagg i kronan på en diamant.
RING, 18K guld, smaragd (sprickor) 12 bruna briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, nagg på 2 av diamanterna, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 5-8,5 mm, aprikos, 7 rader, lås i silver, längd 48 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, barocka, lås i förgyllt silver, längd 50 cm.
CARMOSÉÖRHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, 2 diamanter skadade, stift, vikt 0,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, venezialänk, 14 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 40 cm, vikt 2,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor färgade, ca 7 - 7,5 mm längd 50 cm, lås i sterlingsilver
COLLIER, silver, lila glasstenar, längd 40 cm, vikt 39,3 g, Hugo Strömdahl.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER & ARMBAND, silver, stelt, tigeröga, ca 36 respektive 19 cm, total vikt 31,5 g.
CARL TENGSTEDT. Mjölk/gräddkanna, silver, dekor av rocaille, invändigt förgylld, Carl Tengstedt Göteborg 1848, höjd 11 cm, vikt 136,9 g, gravyr på livet.