Avslutad | Mynt – Torsdag 12 december 2013
Medaljer Minnen
MINNE, vitmetall, Oscar II 1829-1899, Kalender, diameter 56 mm, vikt 66,5 g, av Adolf Lindberg.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, 1/2 Dollar, 1893, Columbian Exposition, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 12,5 g, två märken från lödningar.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Penningar, Johan III, utan årtal, kvalité ca 1?, diameter 15 mm, vikt endast 0,4 g.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Friedrich Schiller, diameter 41 mm, vikt 44,7 g, signerad Barrf. F, och Durand Euiuit, på randen står det Monachii.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Jernkontoret, 1747-1847, diameter 56 mm, vikt 87,6 g, av Pehr Henrik Lundgren.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1912, Gustaf V, kvalité ca 1/1+, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Skaraborgs Läns Hushållningssällskap, 1934, diameter 52 mm, vikt 69,6 g, av Erik Lindberg, borrhål.
Medaljer Minnen
5 MINNEN, metall, från världskrigen, Finland och Storbritannien, total vikt med band 119,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Örtug, Erik av Pommern, 1396-1434, Stockholm, kvalité ca 1, diameter 17-18 mm, vikt 1,3 g.
Mynt Svenska mynt
NÖDMYNT, koppar, 1 Daler SM, 1718, Karl XII, Saturnus, kvalité ca 1?/1, diameter 24 mm, vikt 4,4 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Fyrk, 1529, Stornolm, Gustav Vasa, kvalité ca 1?, diameter 17 mm, vikt 0,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1898, Oscar II, kvalité ca 1/1+, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 8 Danske Skilling, 1608, Danmark, kvalité ca 1, diameter 24 mm, vikt 2,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT OCH FÖRFALSKNING, silver / metall, 1 kr ca 1907, monterad i tavla bredvid det falska myntet.
Mynt Sedel
BANKSEDEL, 5 Kronor, Helsinglands Enskilda Bank, 1874, kvalité ca 1 om man bortser från de uppenbara skadorna i det övre vänstra hörnet.