Avslutad | Mynt – Torsdag 12 december 2013
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 2 Kopek, 1789, Ryssland, kvalité ca 1?, diameter 34 mm, vikt 20,6 g.
Smycken Skjortknappar
ORDENSTECKEN, silver, Neptuniorden, emalj, vikt 4,0 g, av C.G.Hallberg, endast en.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, förgyllt silver, emalj, förtjänstorden, Spanien, bredd 50 mm, vikt med band 33,4 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 25 Öre, 1919, Gustaf V, kvalité ca 1+/01, diameter 17 mm, vikt ca 2,4 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1898, Oscar II, kvalité ca 01, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Sedel
SEDEL, 32 Skilling Banco, 1857 (skulle kunna vara 1837), kvalité ca 1?/1, kvalitén skulle sättas högre om det inte vore för skador längst med vikspåret.
Mynt Sedel
PÄRM MED SEDLAR, 19 svenska sedlar med nominellt värde 270 kr, även 48 från utlandet, blandad kvalité.