Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2013
EFVA ATTLING, enstensring, The wedding ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 6,3 g.
JEFF COOPER, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 0,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS 2, stl 16 mm, vikt 5,9 g, gravyr.
ALTON, hänge, sterlingsilver, i form av en råtta, längd 2,8 cm, Falköping 1970-tal, vikt 13,6 g, gravyr.
HÄNGE, sterlingsilver, rund fasetterad bergkristall, längd 7 cm, Finland år 1967, vikt 17,6 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, Bengt Hallberg, Köping, stl 19,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flanderslipade diamanter ca 1,04 ct, ca TW-W/SI, vikt 1,8 g, stift.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, blå briljantslipad diamant (behandlad) ca 0,75 ct, små inneslutningar, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g, gravyr, trasigt originaletui, ytterkartong.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr, originaletui, ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,7 g, huggies.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, Tage Lindberg, Stockholm 1968, 1,3 x 1,3 cm, vikt 13,1 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, vikt 2,2 g, vikt 2,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,5 g.
RING, 18K guld, fyrkantigt fasetterad bergkristall, stl 17,25+ mm, Sverige 1974, vikt 7,9 g, nagg på stenen.