Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 31 oktober 2013
RALCO, herrur, 34 mm, vitmetall, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
REVUE, 50 mm, Boett nr. 2423576, vitmetall, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, ca 1920.
STEGRÄKNARE, 34 mm, svart metall, mekanisk, indikator för 100 / 1000 / 10 000 / 100 000 steg, skadad urtavla, ca 1930.
FICKUR, 46,5 mm, Cal 263, Boett nr. 71866, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1940.
Klockor Tärnan
TÄRNAN, herrur, 33 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, glasring saknas, perlonband, ca 1955.
Klockor Casio
CASIO, herrur, 40 mm, Boett nr. MTP-1258, stål, quartz, mineralglas, originallänk, viklås, ca 2000.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 7101 024 / 4006656, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
EIGER, Superior, Boett nr. 6261, herrur, 34 mm, vitmetall, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
CERTINA, DS, Boett nr. 6256391, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
CERTINA, T+C, Town and Country, Cal 25-651, Ref nr. 5806.115, Boett nr. 5661925, herrur, 30 x 30,5 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1969.
TISSOT, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 26 mm, Serie nr. 0136749, Ref nr. 9040 L, bicolour, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, cert, november 2000, box.
Klocktillbehör Longines
URTAVLA, till Longines Dolce Vita, damur, Ref nr. L5.155.4.96.6, liten sekundvisare, skadad (9/10).
ASTER, fickur, 49 mm, Boett nr. 1808925, silver, ankargång, skadad urtavla, buckor, ca 1930, skyddsboett.
Klockor Tärnan
TÄRNAN, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 266766, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
EDV. BENGTSSON, Östersund, fickur, 50,5 mm, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
CERTINA, Bristol 228, Cal 25-651 M, Ref nr. 913.3778.41, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1970.