Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 31 oktober 2013
H. SAMUEL, Manchester, fickur, 48 mm, Boett nr. 1413974, silver (0.925), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.
FICKUR, "No 40646", 49,5 mm, Boett nr 40646, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv (Riksvapnet), bucklor, ca 1880, nyckel, etui (Robert Engström, Urmakare, Stockholm).
FICKUR, "MILWAUKEE", 58,5 mm, Serie nr. 172654, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv (lokomotiv), ca 1890.
FICKUR, 66 mm, "John Ward, London", Serie nr. 2690, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1800.
Klockor Elgin
ELGIN, G.M. Wheeler, fickur, 54,5 mm, Cal 103 (15 stenar, 18 size) Serie nr. , silver (Coin), ankargång, skadad urtavla, glas löst, defekt, delar saknas, motiv, gravyr, ca 1887.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2055021, Ref nr. 3649, Boett nr. 2964081, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, ca 1918.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr.157149, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
BURE, fickur, 51,5 mm, Cal 61, Boett nr. 3452634, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, ca 1920.
FICKUR, 51 mm, "Bielefeld, London", vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, gravyr, bucklor, ca 1800.
Klockor Chopard
L.U.C., fickur, 50 mm, Boett nr. 97691, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, monogram, mönster, bucklor, ca 1900.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 49070, silver, cylindergång, skadad urtavla, visare saknas, glas saknas, monogram, bucklor, ca 1900.
FICKUR, 67,5 mm, "N.Lind, London", Serie nr. 7266, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas löst, bucklor, ca 1800, nyckel.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5346945, Boett nr. 591, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1918.
THOMAS SHILLING, Selling, 51,5 mm, Serie nr. 5132, Boett nr. 5132, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, delar saknas, ca 1760.