Avslutad | Klockor – Lördag 2 november 2013
Klockor Gucci
GUCCI, "G", Ref nr. 3600 J, Serie nr. 0119662, Boett nr. 2215, midsize, 26,5 x 24,5 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 1997.
OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16279068, Ref nr. KO 2938, Boett nr. 2938-1 SC, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, krona saknas, skadad boett, gravyr, ca 1958.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 17817703, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-6 SC, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1961, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 601, Serie nr. 27354986, Ref nr. CD 135.020, Boett nr. 135.020 SP, herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1968.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 46.0, Boett nr. 20.0480.460, doublé (20 micron), quartz, plexiglas, datum, skadad boett, läderband, ca 1975.
BREITLING, Callistino (100 M/330 FT), Cal 52 (ETA 956.112), Serie nr. 25914, Ref nr. B52045.1, damur, 28 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, ej signerat urverk, Pilotlänk, viklås, Ref nr. T4798/760 A, ca 1998.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 18 045211, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, 1 st. bakboettskruv saknas, integrerat läderband, originalspänne, cert, juli 1982, box.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 16626, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880.
Klockor Citizen
CITIZEN, Eco-Drive, Perpetaul Calendar, WR 100, Serie nr. 141021253, Boett nr. E870-S074789, herrur, 43 mm, svart metall, quartz, mineralglas, dag, datum, alarm, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, ca 2011.
Klockor Paul Buhre
PAUL BUHRE, RotoDator, herrur, 33 mm, Cal Felsa 692, Boett nr. 161453, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Rado
RADO, Florence, Serie nr. 03795172, Boett nr. 160.3670.2, herrur, 27 x 32 (38) mm, doublé, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, cert (ej ifyllt) ca 2000, box.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Genève, Peking to Paris, Cal ETA 7750, Serie nr. 0308/1888, Ref nr. FC-396SB6B6, Boett nr. FC396X6B6, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2012, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0308/1888).
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Genève, Peking to Paris, Cal ETA 7750, Serie nr. 1318/1888, Ref nr. FC-396SB6B6, Boett nr. FC396X6B6, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2012, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1318/1888).
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Moon Date Pointer, Cal SW2001-1, Serie nr. 1972075, Ref nr. FC-330S6B6, Boett nr. FC-330/335X6B4/6, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, månfas glasbaksida, läderband, viklås, ca 2010, box, ytterkartong.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Moon Date Pointer, Cal SW2001-1, Serie nr. 1925316, Ref nr. FC-330S6B6, Boett nr. FC-330/335X6B4/6, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, månfas glasbaksida, läderband, viklås, ca 2010, box, ytterkartong.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Genève, Healey, "Limited Edition", Cal ETA 7750, Serie nr. 1480, Ref nr. FC-392CH6B4, kronograf, herrur, 43 mm, doublé, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2010, box, ytterkartong.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Genève, Peking to Paris, Cal ETA 7750, Serie nr. 0621/1888, Ref nr. FC-396V6B6, Boett nr. FC396X6B6, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0621/1888).
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Genève, Peking to Paris, Cal ETA 7750, Serie nr. 0223/1888, Ref nr. FC-396V6B6, Boett nr. FC396X6B6, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0223/1888).
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Profile Lady, damur, 23,5 x 30,5 (35,5) mm, Boett nr. 7183-PL665863, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerat läderband, originalspänne, ca 2010.