Avslutad | Moderna – Lördag 16 november 2013
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, stämplad AN, signerad Wiwen Nilsson, Lund 1944, längd 20,5 cm, vikt 27,7 g.
SCHALIN, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, 8 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
STRÖMDAHLS, enstensring, Galaxia Stjärnringen, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct, TW(F-G)/IF, certifikat, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, Stockholm 1964, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, vit emalj, 2 briljantslipade diamanter 0,02 ctv.
BROSCH/HÄNGE, sterlingsilver, fönsteremalj, Plique á jour, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, 4 topaser.
ARMBAND, silver, guld & silversmederna Cecilia-Ki, Göteborg 1972, längd 18,5 cm, vikt 44 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld/vitguld, motiv med stjärnor och hjärtan, längd 39,7 cm, vikt 18,8 g,
LAPPONIA, ring, Prisma, design Björn Weckström, 18K guld, kvartssten, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, vikt 12,1 g, stift/clips.
RING, 18K guld, gul safir, Sven Winblad, Uddevalla, rörliga delar, stl 15 mm, vikt 6,1 g.
ARMBAND, 18K trefärgat guld, säkerhetskedja, längd 19 cm, vikt 20,7 g, slitna länkar.