Avslutad | Moderna – Lördag 16 november 2013
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr/VS-SI, stift, vikt 1 g.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K guld/vitguld, design Nina Koppel, 2-delar, 8 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv stl 17,75 mm, (54), vikt 11,6 g, gravyr, påse.
HÄNGE, 18K rodierat guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/VS, mått 2,3 x 1,2 cm, vikt 2,1 g.
GEORG JENSEN, ring, nr 186, sterlingsilver, stl ca 16,75 mm, vikt 14,0 g, buckla på insidan, repor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,79, ctv, ca W/VS, stift, vikt 3,9 g.
STIGBERT, örhängen, silver, 2 månstenar, stift, längd 3,2 cm, vikt 10,3 g, ej originalsnurrebussar.
RING, silver, rutilkvarts, Ove Bohlin silversmide, Stockholm 1963, stl 16,25 mm, vikt 20,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, W-Cr/VS-SI, stift, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, vikt 2,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3,8 g, huggies,
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct, TCR(I)/VS1, HRD cert 13014823011, briljantslipad diamant 0,47 ct, W(H)/VS2, HRD cert F1300048005, vikt 2,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, engelska stämplar, vikt 4,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 svarta briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, längd 18 cm, vikt 5,9 g.
TIFFANY & CO, collier, platina, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS, hjärta, ankarlänk, längd 41,5 cm, vikt 4,7 g, originaletui.