Avslutad | Moderna – Lördag 16 november 2013
LAPPONIA, collier, Scudo, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1995, längd 46 cm, vikt 34,3 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Minipunk, sterlingsilver, design Björn Weckström, stift, vikt 8,6 g, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 diamanter, odlade pärlor, fönsteremalj, Plique á jour, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor, ca 13,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, vikt 9,6 g, krokar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W(H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
ARMRING, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter 1,13 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm, mått 7 x 5 cm, vikt 22 g.
ARMRING, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW-W/VS, mått 5,5 x 5 cm, vikt 15,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, flanderslipad diamant 0,52 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 briljant- och 6 carréslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS-VS, engelska stämplar, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCA/VVS- VS, stl 17 mm, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 smaragdslipade diamanter ca 2,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2 g.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 2,50 ct, förseglad, kuddslipad, litet nagg i kanten, HKD Gemstone Identification, Canada.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW(G)/VS, längd 38 cm, vikt 6,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 95 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca W-TCR/VS, längd 18 cm, vikt 6,1 g.