Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013
LJUSSTAKAR, silver, Befa, Göteborg 1966, höjd 15,1 cm, fyllda, total vikt 220,2 g. Skev manschett.
LJUSSTAKAR, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1945, höjd 17 cm, avtagbar manschett, fyllda, vikt 817,2 g, bucklor.
K ANDERSON, silver, sockerskål med lock, Stockholm 1939, båtformad med två hänklar, rektangulär fot med gallerkant på fyra kulfötter, lockknopp i form av kotte, invändigt förgylld, höjd ca 18 cm, vikt 314 g.
MATSILVER, 96 delar; 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar (blad i rostfritt stål), 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 förrättsgafflar, 12 förrättsknivar (blad i rostfritt stål), 12 teskedar, W.A Bolin, Stockholm ca 1970-tal, total silvervikt ca 4026 g, 8 lindor.
COLLIER, 18K guld, rund pansarlänk, cabochonslipad smaragd 4,11 ct enligt gravyr, 2 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, längd 44,5 cm, vikt 24 g, inneslutningar når ytan i smaragden.
BROSCH, silver/18K guld, briljant-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,85 ctv, längd 5 cm, vikt 11,7 g, en diamant saknas, skador och nagg.
RING, 18K vitguld, blå Ceylonsafir ca 5,00 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,75+ mm, GD&Co, Malmö ca 1930-tal, vikt 3,2 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 10 åttkantslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, ca W-TCR/VS, stl 18 mm, GD&Co, Malmö år 1950, vikt 3,3 g, mittstenen har ett nagg i rondisten, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, odlad pärla, 8 gammalslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/SI-P, en diamant är skadad och har ej åsatts något värde, nagg i rondister, pärlan är skadad, stl 18,75 mm, Hallbergs, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 2,9 g.
RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 2,65 ctv enligt grayvr, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K guld, 3,3 x 1,7 cm, blå topas ca 14,30 ct, 56 briljanter ca 1,23 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 akvamariner ca 5,00 ctv, 48 briljanter ca 2,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 11,5 g.
SMYCKESET, 18K guld, hänge/örhängen, 3 smaragder ca 1,00 ctv, 41 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-TCr/SI, stift, vikt 6,2 g.
RING, 18K guld, antik, 3 äkta pärlor, svart emalj, stl 19 mm, svenska stämplar, vikt 1,7 g, skadad och sliten emalj, lagningar i ringskenan, spricka i en pärla.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1955, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, en diamant med litet brott på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, cabochonslipad blå safir ca 4,50 ct, 16 gammalslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g, etui.
RING, 14K guld/platina, orientalisk pärla ca 5,5 mm, gammalslipad diamant ca 0,75 ct (med mindre skada) ca W(H), i övrigt mycket små inneslutningar, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv (nagg), stl 15,75 mm, vikt 2,9 g.
SMYCKESET, ring, örhängen, 18K guld, granater, briljantslipade diamanter ca 0,50 + 1,70 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, E&V, stl ring 18 mm, örhängen med stift/clips, totalvikt 60,0 g, 2 butikscert från E&V medföljer, orginaletui.