Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 december 2013
Klocktillbehör Omega
LÄNKBITAR, 2 st. till Omega Seamaster Aqua Terra herrur, stål, 18 mm, inklusive stift och hylsor.
Klocktillbehör Fickur
CHATELAINE, silver, med sigillstämpel, fickursnycklar, Jugend, med fornnordiska inslag, 2 ringar saknas, fäste saknas, totalvikt 81,8 gram, signerad D. Andersen, ca 1910.
CERTINA, herrur, 31 mm, Boett nr. 122.1006.25, doublé, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1988.
Klocktillbehör Rolex
OYSTERLÄNK, till Rolex herrur, stål, bredd 20/16 mm, längd 155-165 mm, viklås, Ref nr. 78360-F, ca 1981. OBS: ändfästen saknas.
IWC, fickur, 52 mm, Cal 57 T (H5), Serie nr. 869328, Boett nr. 961336, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett (defekt gånjärn), ca 1928.
Klocktillbehör Rolex
BOX, till Rolex armbandsur, grön, 145 x 102 x 51 mm, Ref nr. 68.00.02, skadad, ca 1990.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 323887, silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890, kedja i vitmetall,
Klocktillbehör Rolex
BOX, till Rolex Cellini armbandsur, grön, 210 x 118 x 54 mm, Ref nr. 48.00.3, skadad, ej komplett, ca 1975.
Klocktillbehör Rolex
BOX, till Rolex armbandsur, grön, 145 x 100 x 51 mm, Ref nr. 68.00.2, skadad, ca 1975.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 38,5 L, Serie nr. 9046183, Boett nr. 9756458, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, ca 1940, kedja i gulmetall ej original.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4687327, Boett nr. 5819417, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1917, kedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 52 mm, Cal 43 L, Serie nr. 8871522, Boett nr. 9571242, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1939.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Cal 19 LB T1, Serie nr. 7721895, Boett nr. 8126847, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1929, kedja i gulmetall.
OMEGA, frackur, 48,5 mm, Cal 38,5 L, Serie nr. 8701732, Boett nr. 9504598, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla, ca 1939, kedja i vitmetall.
FICKUR, 50 mm, "Tre kronor", Antimagnetic, Boett nr. 13449, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1940, kedja i vitmetall.
FICKUR, 50,5 mm, "Tre kronor", Boett nr. 637, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1940.