Avslutad | Moderna – Lördag 14 december 2013
TIFFANY & CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca TW(F)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, 2 safirer, odlad sötvattenpärla, Jonssons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1972, stl 18,25 mm, vikt 9,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW/VVS-VS stl 17,25 mm, Bergkvara, vikt 12,3 g.
OLE LYNGGAARD, helalliansring, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca W/SI, artnr. A2600501, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, hänge/kedja, sterlingsilver, svart rem, äpple, hängets vikt 19,9 g, påse.
OLE LYNGGAARD, armband, sterlingsilver, 6-radigt, längd ca 17,5 cm, ej lås, vikt 15,5 g.
EFVA ATTLING, hänge, Miss Butterfly, kedja, ej original, längd 45-48 cm, mindre bucklor på kedjan.
SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver, genombruten, Stockholm 2001, stl 16,25 mm, vikt 27,3 g. (d)
SPORRONG, manschettknappar, 18K guld, Stockholm 1964, vikt 20,4 g, gravyr på undersidan.
TUMLARE, 6 st, sterlingsilver, hamrad yta, Lars Munkhammar Stockholm 1994, höjd 4 cm, vikt 275,3 g, etui.
RING, 18K vitguld, orange zirkon, nagg och slitna fasettkanter, 8 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, 3 skadade diamanter, Jonssons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1979, stl 18+ mm, vikt 10,3 g.
PER BORUP, collier, 18K guld, oxiderat silver, lås i 18K guld med briljantslipad diamant ca 0,03 ct, längd 42 cm, vikt 46,9 g totalt.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca W(H)/VVS, stl 16,25+ mm, vikt 4,3 g.
GEORG JENSEN, 2 ringar, Fusion, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, stl 17,75 mm(54), vikt 11,4 g.
STRÖMDAHL, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,32 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI, Stockholm, längd 45 cm, vikt 2,9 g, diamant med mindre skada vid rondist.