Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013
RING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,60 ct ca TW(G)/SI2, 19 rosenslipade diamanter (skador, nagg), 8 blå safirer, Peter Gasslander, Stockholm 1967, stl 17 mm, vikt 6,3 g, mittsten med inneslutningar som når ytan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 17 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, svenska stämplar, vikt 9,8 g, skruvmekanism.
RING, 18K guld, navetteformad ametist, 4 orientaliska pärlor, stl 14,75 mm, GD&Co, Malmö 1872, vikt 1,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 3 odlade pärlor, 8 rosenstenar, mått 5,7 x 4,9 cm, Hallbergs, vikt 10,3 g, säkerhetskedja, små bucklor.
Smycken Nål
NÅL, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W-TCR/VS, längd 4,5 cm, Sverige 1978, vikt 1,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv enlig gravyr, ca W/VS, venezialänk, längd 43 cm, vikt totalt 9,4 g.
RING, 18K vitguld, trappslipad smaragd ca 1,20 ct, inneslutning når ytan, ca 0,26 ctv, ca TW-TCR/P, stl 15 mm, vikt 5,4 g, naturlig hålighet och natural på smaragden, nagg på smaragden, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W/SI, venezialänk, längd 42 cm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca W-TCA/VS-SI, stl 16,25 mm, Linderoths Eftr, Mjölby 1964, vikt 6,7 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,75 ct, ca CA/SI1, stl 16,75+ mm, vikt 2,5 g.
PAGODRING, 18K vitguld, 25 briljant och baguetteslipade diamanter 2,59 ctv enligt gravyr, ca W-TCR/VS-SI, stl 16,25 mm, Kaplans Safir 1970, vikt 6,8 g, 4 briljantslipade och 1 baguetteslipad diamant är skadade.
ARMRING, 18K guld, Lindquists Guldsmedsverkstad, mått 6,1 x 5,2 cm, Stockholm 1961, öppningsbar, vikt 39,1 g.
RING, 18K guld/silver, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCR-CA/SI-P, stl 18,25 mm, Harry Hermansson, Stockholm 1954, vikt 3,4 g.