PARFYMFLASKA, grön sten, lock med röd sten, höjd 6 cm.
Utrop: 225 kr
PARFYMFLASKA, grå bandagat, karneol i lock, höjd 5 cm.
PLATTA, grön sten, fågel. diameter 6 cm.
Utrop: 175 kr
MODELL, flygplan, röd, dubbla vingar, nr 3, ca 28X31X12 cm, kartong.
STATY, asiatisk man, porslin, blå och vit, höjd 27 cm.
Utrop: 275 kr
SIGNALHORN, mässing, Boosey & co, London, många bucklor.
TAVLA, blomsterstilleben, olja, förgylld ram, signerad B Ward, ca 24X19 cm.
MINIATYR, man, vitaktig ram, ca 13,5X11,5 cm.
BREVPRESS, blå, droppar, höjd 9 cm.
Utrop: 150 kr
BORDSDEKORATION, trä, fiskar och blommor, diameter 27 cm.
TAVLA, blomsterstilleben, olja, förgylld ram, signerad B Ward, ca 24X19 cm,
MODELL, Cabriolet, BB2288, ca 33X12X10 cm.
TELESKOP, mässing, läder, utdragbar, träetui.
BREVPRESS, glas, blomma och bubblor, höjd 6 cm.
TAVLA, olja, skogspromenad, förgylld ram, ca 24X19 cm, otydlig signatur.
MINIATYR, man, brunröd ram, ca 9,5X11 cm.
MINIATYR, kvinna, brunröd ram, ca 9,5X11 cm.
PENNSTÄLL, blomstermotiv, röd och svart, höjd 10 cm.
SNIDERI, med liten tunna, brun sten, höjd 4,5 cm.
SKÅL, med lock, porslin, blomsterdekor, höjd 11 cm.
Formativa
Fredag 27 sep 2013
Kuriosa / Glas / Keramik / Porslin