Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 november 2013
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W(H)/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, silver, snäckskalscamé, kvinnomotiv, markasiter fattade i en krans, svensk import, kedjans längd 60 cm, vikt 14,5 g.
ANTIK BROSCH, 20K guld, filigranarbete, glas, antikiserande motiv, 1700-talets slut, svenska stämplar, vikt 3,3 g, senare nål, mindre skador.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, längd 44 cm, vikt 2,3 g.
ARMBAND, silver, stämplad VJ, 1972, längd 18 cm, vikt 30,9 g, säkerhetskedja trasig.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter 0,17 ctv, enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, Örns Göteborg 1964, stl 16 mm, vikt 4,8 g, en diamant med mindre skada.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, 2 briljanter ca 0,18 ctv W/VS-SI, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, grön sten, svensk stämpel "BON", längd 56 cm, vikt 24,3 g.
83 DIAMANTER, åttkantslipade, 1,35 ct totalt, ca 0,005 - 0,0125 ct/st, ca W-Cr/VS, några få är sämre, 1 nagg på 1 diamant.
COLLIER, gröna stenar, kulor ca 10 mm, hänge med asiatiskt motif, längd 60 cm, trädda på tråd.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4,5 - 7,75 mm, lås i silver utan pärla, längd 56 cm.