Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2013
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,6-6,8 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla samt 2 gula stenar, längd 42 cm.
HÄNGE, 18K guld/platina, smaragdslipad citrin ca 18,00 ct, mått hänge ca 25 x 12 mm, vikt 5,8 g.
BROSCH, förgyllt silver, citrin ca 20,00 ct med nagg, mått brosch 34 x 29 mm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 droppslipade granater, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca Cr(J)/P, vikt 4,8 g.
Accessoarer Tändare
ST DUPONT, tändare, doublé (20 micron), ref R4DK61, höjd 6 cm, orginaletui, instruktionshäfte, monogram, garantibevis signerat av NK.
COLLIER, kulor av onyx, ca 8,40 mm, kulor och mittdel i malakit, lås i silver, längd 55 cm.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, 4 navetteslipade peridoter, 3 briljanter 0,02 ctv enligt gravyr, 1 odlad sötvattenspärla, oval form, ca 5,40-7,80 mm, vikt 2,5 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, 4 navetteslipade rosa turmaliner, 3 briljanter 0,02 ctv enligt gravyr, 1 odlad sötvattenspär, oval form, vikt 2,4 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, 4 navetteslipade ametister, 3 briljanter 0,02 ctv enligt gravyr, 1 odlad sötvattenspärla, vikt 2,5 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, 2 navetteslipade blå topaser och 2 peridoter, 3 briljanter 0,02 ctv enligt gravyr, 1 odlad sötvattenspärla, vikt 2,6 g.