Avslutad | Mynt – Torsdag 10 oktober 2013
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Riksdaler Specie / 4 Riksdaler Riksmynt, Oscar I, 1857, kvalité ca 1+, diameter 39 mm, vikt 34,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, bronsplätterad koppar, Half Penny, England, 1799, kvalité ca 1+/01, diameter 31 mm, vikt 12,3 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, Oscar II, 1874, kvalité ca 1+/01, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1892, Oscar II, kvalité ca 1, oflagad, diameter 31 mm, vikt 14,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Krona, 1880, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 st 100 Kr ca 1/1+ 1952, 7 st 20 Kr ca 0 ca 1991-1995, 5 st 10 Kr ca 0 - 01 1956-1968, 35 st 5 Kr ca 01/0 1943-1981, 5 st 1 Kr ca 01 - 1+ 1914.
Mynt Utländska mynt
MYNT I PÄRM, metall, 96 mynt, samling av olika länders euromynt, 12 länder, kvalité ca 01 - 0.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1900, Oscar II, kvalité ca 1/1+, diameter 31 mm, vikt 14,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, Penny, Nya Guinea, kvalité ca 1/1+, diameter 27 mm, vikt 6,5 g, 1938.
Mynt Övrigt
REPLIKA, 18K guld, "10 Kronor", diameter endast 19,5 mm, vikt 9,8 g, gjuten med synlig skarv, osignerad.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, silver, Isabella den katolskas orden, emalj, vikt med band 96,0 g.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Victor Favre, 1902-1942, diameter 56 mm, vikt 91,4 g, signerad Elfgren.
Mynt Utländska mynt
NOTGELD, förgylld brons, 1923, Westfalen, 10000 Mark, kvalité ca 1/1+, diameter 44 mm, vikt 32,5 g.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Gustav II Adolf, 1694-1894, diameter 39 mm, vikt 26,6 g, av Adolf Lindberg.