Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013
RING, 18k vitguld, 8 briljant- och mediumslipade diamanter ca 1,10 ctv, TW-W/VS-P1, Juvelateljen Malina, Göteborg 1952, stl 18 mm, vikt 3,5 g, fyra stenar skadade, inneslutningar når ytan.
HÄNGE, 18K vitguld, runt fasetterad blå safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 1,4 cm, vikt 1,3 g.
ALLIANSRING, platina, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv ca TW-W/VS, stl 16+ mm, Finland år 2001, vikt 6,1 g, en diamant är skadad och en annan diamant har ett nagg på kuletten.
HÄNGE, 14K guld, åttkantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, längd 1,7 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 367 briljantslipade diamanter samt 1 åttkantslipad diamant ca 5,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI (några enstaka Cape eller Piqué), ca 8,5 x 5,5 cm, vikt 54,3 g, ett tiotal diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca TCR(I)/P1, 6 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCR/SI, Sandqvist Gerdt Hartvig, Stockholm 1966, stl 16 mm, vikt 7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCR/VS-SI, vikt 2,6 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W/VS-SI, längd 45 cm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 2 smaragdslipade smaragder ca 0,35 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, Kenneth Rundqvist Guldsmedsatljé, Malmö 1983, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 5,7 g.
ARMRING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, 62 x 52 mm, vikt 35,4 g, en del diamanter med råytor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS1, Ribbhagen, Stockholm 1988, stl 19,75 mm, vikt 4,4 g, en extrafasett på paviljongen intill rondist, litet nagg vid en stjärnfasett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(G)/P2, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, med inneslutningar som når ytan.
RING, platina, svagt rosa rosenslipad diamant, 10 mindre rosenslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, skadad ringskena.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 94 briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca W/VS, längd 19 cm, vikt 6,2 g.
RING, 18K rodierat guld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W/VS-SI, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 16,7 g, sliten rodiering.
RING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TW/SI, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g.